edroga542Na koniec listopada w Gdańsku zaplanowano montaż ochronnych płotów w pasie drogowym. Falista płyta ma zadanie osłonić przydrożne rośliny przed środkami chemicznymi stosowanymi w ramach zimowego utrzymania dróg.

 

W okresie niskich temperatur i opadów śniegu miejskie drogi uszorstniane są za pomocą środków chemicznych. Na terenie parków i zieleńców do prowadzenia akcji zimowej wykorzystywany jest wyłącznie piasek. Narażone na nieporządne działanie rośliny w pasie drogowym GZDiZ osłania płotkami.

W tym roku poliestrowe osłony ustawione zostaną w 17 lokalizacjach, w których zieleń narażona jest na największe uszkodzenia: 6 na al. Grunwaldzkiej, 3 na ul. Rakoczego oraz po 1 na ulicach: Żołnierzy Wyklętych, Słowackiego, Podwale Staromiejskie, Rajskiej, Wałowej, Łostowickiej, Kartuskiej i Piastowskiej.

Osłony są wykonane z tworzywa sztucznego, mają wysokość min. 50 cm, grubość 0,8 mm, kolor przeźroczysty. Mocowane są do podłoża specjalnymi szpilkami.

GZDiZ od kilku lat monitoruje stan chemiczny gleby w pasach drogowych. Próbki pobierane są do badania wiosną, po ustaniu warunków zimowych. Badanie przeprowadza Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Gdańsku. Żadne z badań nie wykazało przekroczenia norm.

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.