78682452 2580633495350629 3741824496672178176 nW pasach drogowych w Gdańsku pojawią się dwa elementy: ochronne płotki oraz czerwone wstążki. Płotki mają zadanie chronić przydrożne rośliny przed błotem pośniegowym oraz środkami chemicznymi stosowanymi w ramach zimowego utrzymania dróg. Wstążki natomiast zabezpieczą ozdobne trawy przed łamaniem się pod ciężarem śniegu, a jednocześnie przyozdobią miasto.

 

W tym sezonie zimowym, podobnie jak w latach ubiegłych, narażone na niepożądane działania rośliny w pasie drogowym osłonimy płotkami. Wygrodzenia mają na celu ochronić przede wszystkim najmłodsze nasadzenia oraz drzewa, czyli te posadzone w pasach drogowych w tym roku. Osłony ustawione zostaną m.in. na al. Grunwaldzkiej, ul. Podwale Staromiejskie, ul. Wałowej i ul. Wyzwolenia.

78628755 2452736408278276 7013199372619874304 nFaliste płyty wykonane są z przeźroczystego tworzywa sztucznego, mają wysokość 50 cm, grubość 0,8 cm. Mocowane do podłoża specjalnymi szpilkami.

GZDiZ monitoruje stan chemiczny gleby w pasach drogowych. Próbki pobierane są do badania wiosną, po ustaniu warunków zimowych. Badanie przeprowadza Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Gdańsku. Żadne z badań nie wykazało dotychczas przekroczenia norm.

Na zimę zabezpieczane są też ozdobne trawy, które licznie występują na miejskich zieleńcach i w pasach drogowych. Aby długie trawy nie łamały się pod ciężarem śniegu – wiąże się je w snopki. Wstążki w formie kokard będą miały kolor czerwony, w ten sposób wpiszą się w świąteczny krajobraz miasta. Ozdobne snopki zobaczyć będzie można w 13 lokalizacjach m.in. przy skrzyżowaniu ulic Rakoczego z Bulońską, rondzie św. Jana de La Salle czy al. Grunwaldzkiej.

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.