edroga5375 tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego zostanie posadzonych 12 maja w matemblewskim lesie w Gdańsku. Drzewka będzie można sadzić od godz. 11.00 do 14.00. Impreza na stałe wpisała się już w kalendarz gdańskich wydarzeń. W ubiegłym roku około 2 tysięcy osób posadziło las na terenie gdańskich lasów w pobliżu Brętowa przy Lipnickiej Drodze.

 

- Każda okazja do mówienia o tym, jak ważny jest las w życiu człowieka jest bardzo cenna. Dlatego cieszy mnie fakt, że co roku udaje nam się zmobilizować gdańszczan do tego, żeby poświęcili swój wolny czas i wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Warto przyjść i wnieść swoją cegiełkę do tego, żeby nasze dzieci mogły oddychać czystszym powietrzem – mówi Maciej Lorek, dyrektor gdańskiego Wydziału Środowiska.

Tegoroczna odsłona akcji odbędzie się na terenie Leśnictwa Matemblewo. Teren przygotowany do sadzenia to 0,7 hektara, a do posadzenia będzie kilka tysięcy sadzonek dębu bezszypułkowego.

PLAKAT 2018 mapa 1- W akcji może wziąć udział każdy. Mogą przyjść pojedyncze osoby, całe rodziny, ale także większe grupy uczestników. Zapraszamy każdego bez wyjątku, nie tylko mieszkańców Gdańska, również osoby mieszkające poza Trójmiastem, czy turystów. Przygotowaliśmy łącznie 5 tysięcy sadzonek dębu do posadzenia – mówi nadleśniczy Jacek Szulc z Nadleśnictwa Gdańsk. - Zapraszamy niezależnie od pogody. Wspólne, rodzinne sadzenie drzew to niezapomniana przygoda dla wszystkich. To zresztą fantastyczny sposób na aktywne spędzenie soboty – dodaje Szulc.

Na miejsce zbiórki łatwo będzie trafić dzięki oznaczeniom, które będą w dwóch punktach, które zaznaczono na mapce: od ul. Myśliwskiej (rejonu stacji PKM) oraz ul. Potokowej. Przy ulicy Potokowej i Myśliwskiej będą stali także wolontariusze, którzy pokierują do miejsca sadzenia.

– Tradycyjnie, uczestnikom wydawane będą certyfikaty, które w ubiegłym roku cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Wydano ich ponad pół tysiąca, z czego większość to zaświadczenia rodzinne 2+1, czyli liczbę uczestników możemy szacować na blisko półtora tysiąca! Mamy nadzieję, że dla nikogo nie zabraknie sadzonek – podkreśla Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska.

Podobnie jak w latach poprzednich, sadzenie drzew organizuje gdański Wydział Środowiska wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk Lasów Państwowych. W sadzeniu będą pomagać leśnicy oraz wolontariusze.

Drzewa w liczbach:

Drzewo mierzące ok. 25 m wysokości pochłania tyle dwutlenku węgla, ile dostarczają 2 domy jednorodzinne.
60-letnia sosna wydziela tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób.
10-metrowe drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – 2 drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby 1 osoby.
Hektar zadrzewień śródmiejskich pochłania w ciągu godziny 8 kg dwutlenku węgla, tyle, ile oddychając, wydala 200 osób.
100 drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie, w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych.
Drzewa ograniczają zapylenie nawet o 75%.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.