sm 24W tegorocznej, czwartej edycji Smogathonu zwyciężyła amerykańska firma Takachar. Za swój projekt związany z opracowaniem procesu przekształcania biomasy w biopaliwo otrzymała 15 tys. dolarów.

 

W tym roku organizatorzy oceniali 12 rozwiązań z całego świata. Do ścisłego finału, który odbył się w Krakowie, 19 listopada, zakwalifikowało się sześć zespołów. Najwyżej oceniono firmę ze Stanów Zjednoczonych - Takachar, która oprócz zaszczytnego tytułu zwycięzcy, otrzymała czek na 15 tys. dolarów za swój projekt związany z przekształcaniem biomasy w biopaliwo.

Na drugim miejscu podium stanęła firma Indrio Technologies, otrzymując nagrodę 10 tys. dolarów. Zespół stworzył urządzenie pozwalające na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach, co przełożyło się na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń.

Na trzecim miejscu uplasowała się firma Pi Green Tech Solutions. Nagrodzono ich kwotą 5 tys. dolarów za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia.

To jednak nie wszystko. Firma Otrivin doceniła projekt firmy Degrum, wręczając specjalne wyróżnienie w wysokości 30 tys. zł. Degrum opracowała projekt antysmogowych przystanków autobusowych, na których oddychać będzie można bez wdychania zanieczyszczeń.

Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. Wydarzenie odbywa się w Krakowie od 2015 roku. Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski startup Airly z pomysłem na stworzenie systemu rozproszonych sensorów rejestrujących i prezentujących zanieczyszczenia powietrza.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.