ducksZe względu na mroźną aurę w Gdańsku rozpoczęto napełnianie kaczkomatów specjalną karmą. W tym sezonie przygotowaliśmy blisko 3 tys. sztuk paczek pożywienia, w sumie około 150 kg.

 

Kaczkomaty to usytuowane przy zbiornikach retencyjnych drewniane domki – zasobniki, w których w sezonie zimowym umieszcza się torebki ze specjalną karmą dla ptactwa wodnego. Są to 50-gramowe woreczki z mieszanką nasion (pszenica, groch, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak, jęczmień), którymi można nakarmić ptaki podczas spacerów.

W tym sezonie zimowym przygotowano do umieszczenia blisko 3 tys. paczek z karmą, w sumie około 150 kg. Stanowi ona zdrową alternatywę dla popularnego, ale szkodliwego dla tych zwierząt chleba. Karma uzupełniana jest na bieżąco podczas czynności związanych z utrzymaniem czystości wokół zbiorników wodnych, które odbywają się codziennie lub trzy razy w tygodniu – w zależności od lokalizacji.

Obecnie 23 kaczkomaty znajdują się w 21 lokalizacjach w Gdańsku:
- w Parku Oliwskim
- w Parku Przymorze
- w Parku Jelitkowskim
- w Parku Strzyża
- w Parku Reagana
- w Parku nad Opływem Motławy
- przy zbiorniku Srebrniki
- przy zbiorniku Wileńska
- przy zbiorniku przy ul. Wielkopolskiej
- przy zbiorniku Augustowska
- przy zbiorniku Świętokrzyska I
- przy zbiorniku Świętokrzyska II
- przy zbiorniku Jeleniogórska
- przy zbiorniku Madalińskiego
- w Parku Oruńskim
- przy zbiorniku Platynowa
- w Parku Chirona
- w Parku Reagana (dwa dystrybutory)
- na zieleńcu przy ul. Pomorskiej (dwa dystrybutory)
- na zieleńcu przy ul. Orłowskiej
- przy zbiorniku Spacerowa.

- Należy pamiętać, że okres dokarmiania ptactwa wodno-lądowego rozpoczyna się, wtedy, gdy niemożliwe jest naturalne zdobywanie pokarmu – przypomina Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. – Chodzi o sytuacje, gdy zbiorniki wodne pokryte są taflą lodu lub przez dłuższy czas utrzymuje się pokrywa śnieżna. Jeśli dokarmiamy ptaki, róbmy to odpowiedzialnie i systematycznie. Dokarmiane latem i jesienią mogą stracić instynkt migracji, nie czują potrzeby szukania pokarmu, a to stwarza ryzyko wyziębienia, a nawet śmierci głodowej.

Projekt zainicjowany w styczniu 2017 r. przynosi już wymierne efekty. Mieszkańcy zaczęli zwracać uwagę na to, czym dokarmiają ptactwo wodne podczas spaceru oraz zgłaszają propozycje kolejnych lokalizacji, w których powinny pojawić się kaczkomaty. Pojemniki z tablicą informacyjną przez cały rok są źródłem cennych informacji dla osób, które chcą mądrze pomóc przetrwać ptactwu sezon zimowy przy gdańskich zbiornikach wodnych.

Kaczkomaty to jeden z wielu projektów proekologicznych Miasta Gdańska. Inne to: coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych budek lęgowych dla ptaków (obecnie jest ich około 670), udostępnianie terenów zieleni dla owadzich hoteli, tworzenie miejsc przyjaznych dla pszczół, trzmieli i motyli, domki dla jeży, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina.

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.