P4080046Na realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) w budżecie Krakowa jest 50,5 mln zł. Do końca sierpnia wpłynęło prawie 3 tys. wniosków o dotację na wymianę pieców na kwotę około 36 mln zł.

Urzędnicy przyznają, że w zeszłym roku mieszkańcy chętniej zgłaszali się po dotacje. Ich zdaniem, główna przyczyna to niewiadoma dotycząca uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego o zakazie stosowania w Krakowie paliw stałych do ogrzewania domów. - Program eliminowania palenisk na paliwa stałe, najbardziej uciążliwego źródła niskich emisji w mieście, będzie kontynuowany niezależnie od treści wyroku NSA - zapowiedział doradca prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Kraków liczy też na wejście w życie zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Obecnie projekt nowelizacji jest na etapie głosowań w Parlamencie.

W tym roku służby miejskie skupiają się też na działaniach mających na celu ograniczenie emisji komunikacyjnej. W tym celu Urząd Miasta wiosną przekazał policji drogowej specjalistyczny sprzęt do analizy spalin. W okresie od maja do sierpnia przeprowadzono około 500 kontroli pojazdów z wykorzystaniem tych urządzeń. W 105 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości i zatrzymano dowody rejestracyjne, w tym w 53 przypadkach z powodu niezgodnej z normami jakości spalin.

Źródło: UM Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.