Lasy Miejskie WarszawaW 2018 roku leśnicy wraz z mieszkańcami posadzili ponad 35 tys. drzew i krzewów. W warszawskich lasach można zobaczyć też wyremontowane ścieżki, trasy biegowe oraz nowe miejsca do rekreacji. Już wkrótce leśne tereny powiększą się o dodatkowe hektary.

 

– Zależy nam, by zieleń towarzyszyła warszawiakom na każdym kroku. Przekażemy dodatkowe hektary ziemi pod opiekę Lasów Miejskich – Warszawa, w których pojawią się tysiące nowych drzew. Więcej roślin w stolicy sprawi, że mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem. Będziemy otwierali też kolejne skwery, w których dzieci i dorośli mogą odpocząć czy też aktywnie spędzić wolny czas w otoczeniu natury. Kolejne nowości w stołecznych lasach zobaczymy już wiosną – zapowiada Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Nasadzenia w lesie przy ul. Insurekcji. Foto E. LachW Lesie Bemowskim, na polanie rekreacyjnej przy ul. Kutrzeby, pojawiły się drewniane stoły i ławy oraz nowe urządzenia do ćwiczeń. Mieszkańcy mogą również przejść się tam ułożonym pomostem, który jest doskonałym punktem widokowym. Podobne zestawy są ustawione w Lesie Bielańskim w pobliżu ul. Marymonckiej, w lesie przy ul. Wóycickiego, przy ul. Klasyków, Ebro i Korkowej. Wraz z większą liczbą rekreacyjnych miejsc poprawia się dostępność leśnych ścieżek. Obok rezerwatu im. Króla Jana Sobieskiego pojawiła się wyremontowana nawierzchnia, która szczególnie przypadła do gustu miłośnikom biegania. W trosce o bezpieczeństwo leśnicy odnowili też drogę pożarową w Lesie Bemowskim. Z kolei w Lesie Kabackim zostały wyremontowane dwie leśniczówki, które od następnego roku staną się również placówką z warsztatami edukacyjnymi.

Pielęgnacja i kontrola
Latem i jesienią miejscy leśnicy usuwali suche konary leżące przy ścieżkach, a także martwe bądź uszkodzone drzewa. W kilku miejscach ścięte drewno pozostawiono na miejscu, by mogło naturalnie zasilić ziemię w cenne minerały. Prace dotyczyły 3517 drzew.

– Na bieżąco oceniamy stan roślin. Wycinki są ostatecznością, gdy zagrożone jest życie bądź mienie warszawiaków. W tym roku reagowaliśmy na zniszczenia spowodowane silnym wiatrem, a także szkodnikami, takimi jak korniki. W miejscu, gdzie byliśmy zmuszeni usunąć drzewa pojawią się nowe sadzonki – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich – Warszawa.

Od listopada trwają specjalistyczne badania 380 drzew rosnących przy duktach, ulicach i w pobliżu budynków. Dendrolodzy analizują wygląd roślin i oceniają ich stan zdrowia za pomocą tomografu, rezystografu i prób obciążeniowych. Specjaliści ustalają, czy stare drzewa są stabilne, jednocześnie dobierając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Ocena stanu zdrowia drzewPomost w Lesie Bemowskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– W ramach działań o dobrą kondycję lasów wykonujemy też cięcia pielęgnacyjne - to standardowe działania, by zapobiec zamieraniu roślin. W 2018 roku wykonaliśmy trzebieże na 152,47 ha, a dochód ze sprzedaży pozyskanego drewna zasili budżet miasta – mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich – Warszawa.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.