contentmap_plugin

edroga482Lublin ma już koncepcję rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy. Zmiany obejmą około 1 000 ha, 50 km ścieżek rowerowych i 50 km ciągów pieszych. W dolinie powstanie 20 kładek pieszo-rowerowych, 4 plaże, 4 parki, Ogród Jordanowski, 9 przystani kajakowych, 8 punktów szlaku młynów wodnych, place zabaw dla dzieci, miejsca czynnej rekreacji dla dorosłych, punkty, wieże i ciągi widokowe. Poprawi się infrastruktura techniczna, a także czystość wody w Zalewie Zemborzyckim i samej rzece.

Wieloletni program ma być realizowany od 2017 roku w oparciu o środki zewnętrzne oraz własne. Zgodnie z założeniami powinien zakończyć się w roku 2027.

- Na zmiany w dolinie rzeki Bystrzycy patrzymy kompleksowo, to gigantyczny projekt, który chcemy realizować etapami. Pierwsze zajdą w sąsiadujących z rzeką parkach: Ludowym, Bronowickim i Zawilcowa, na których rewitalizację chcemy pozyskać środki z uruchomionych już programów unijnych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Koncepcja zawiera propozycję oddzielenia ruchu pieszego od ruchu rowerowego poprzez stworzenie odrębnych ciągów komunikacyjnych oraz udostępnienie nabrzeży dla pieszych wzdłuż rzeki, w bliskim kontakcie z wodą.

W ramach programu przewiduje się stworzenie połączeń dających możliwość obsługi doliny rzeki środkami komunikacji publicznej i indywidualnej oraz przebudowę istniejącej infrastruktury technicznej wraz ze zmianami pod korytem rzeki i poprawą jakości wody w Zalewie.

Aby zapewnić dostępność komunikacyjną i zlikwidować bariery oddzielające miasto od rzeki, wyznaczono trasy powiązań poprzecznych obu części miasta poprzez wymianę istniejących kładek na szersze oraz budowę nowych, a także wyposażenie istniejących mostów w dodatkowe bezpieczne pasy dla ruchu pieszego i rowerowego.

Źródło: UM Lublin

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.