Spis treści

Gospodarka wodno-ściekowa

W przypadku inwestycji drogowej ochrona wód polega przede wszystkim na unikaniu, eliminacji i ograniczaniu zanieczyszczenia wód substancjami szkodliwymi dla środowiska wodnego oraz zapobieganiu niekorzystnym zmianom naturalnych przepływów wody albo naturalnych poziomów wody. Głównymi zanieczyszczeniami mogącymi się dostać do wód i gleby są substancje niebezpieczne, w tym m.in. ropopochodne i metale ciężkie, które zawarte są w wodach spływających z dróg oraz miejsc postoju pojazdów i stacji benzynowych.

Obszar przedsięwzięcia znajduje się na terenie Obszaru Wysokiej Ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Nr 407 – Niecka Lubelska. Jest to zbiornik szczelinowo–kredowy powstały w kredzie górnej o wodach bardzo czystych i czystych przeznaczonych do użytku bez uzdatniania. Ze względu na lokalizację przedsięwzięcia na Obszarze Wysokiej Ochrony całość wód opadowych odprowadzono do szczelnych rowów bądź do szczelnej kanalizacji deszczowej, w miejscu braku możliwości zastosowania rowów.

Przed odprowadzeniem wód opadowych do odbiornika są one oczyszczane poprzez oddzielenie związków ropopochodnych i zawiesin mineralnych w stopniu gwarantującym uzyskanie dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. Nr 137, poz. 984, z póżn. zm).

 

W skład urządzeń do odprowadzania ścieków deszczowych, ich transportu, retencjonowania i oczyszczania oraz wprowadzania do odbiorników wchodzą:
− studzienki wpadowe ø 1200 mm z osadnikiem w dnie rowów odwadniających przed wlotem do urządzeń,
− studzienki ściekowe ø 450 mm z osadnikiem h = 1,0 m,
− studzienki kanalizacyjne betonowe ø 1000 mm i ø 1200 mm,
− separatory olejów i benzyn ze zintegrowanym piaskownikiem,
− punkty kontrolno –pomiarowe na wylotach z kanałów.
Zastosowane urządzenia oczyszczające: separatory koalescencyjne zintegrowane SuperPEK firmy LABKO działają w oparciu o proces sedymentacji (komora piaskownika) i flotacji (komora separatora). Wykonane jako konstrukcje monolityczne są całkowicie szczelne i nie wymagają dodatkowych elementów uszczelniających. Wyloty kanalizacji deszczowej zakończono zastawkami awaryjnymi pozwalającymi na zatrzymywanie związków ropopochodnych w wyniku niekontrolowanych wycieków do kanalizacji.

Fot. 4. Szczelna kanalizacja deszczowa Fot. 5. Szczelna kanalizacja deszczowa Fot. 6. Szczelny rów do odprowadzenia ścieków deszczowychFot. 7. Zastawka awaryjna

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.