fotoZostały już tylko ostatnie 4 dni głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2019 i ostatnia szansa dla polskiego drzewa na miejsce na podium. W tym tygodniu plebiscyt jest tajny i nie zobaczymy już liczby głosów oddanych na poszczególne drzewa. Tuż przed utajnieniem wyników polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu miało 11125 głosów internautów i plasowało się na 10 miejscu.

 

Na prowadzeniu był dąb Abramtsewo z Rosji (30722 głosy). Klub Gaja zachęca do głosowania na www.treeoftheyear.org i wsparcia polskiego drzewa. Zwycięzcę poznamy już 19 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

Klęczące drzewo z Krasnegostawu w województwie lubelskim wygrało polską edycję konkursu Drzewo Roku 2018 prowadzonego przez Klub Gaja. Jego historia jest bardzo wyjątkowa. Jeszcze kilkanaście lat temu był wskazany do wycinki, jako „nieestetyczny i zdeformowany”. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem społecznym, w rezultacie którego drzewo zostało uratowane. Dziś jest popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, a także częstym tematem dzieł plastycznych. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu symbolizuje determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. W poprzednich edycjach europejskiego konkursu polskie drzewa trzykrotnie stawały na podium. W 2013 roku platan z Kóz zdobył 2. miejsce, w 2014 roku na 3. miejscu był Dąb Wybickiego z Będomina, a w 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w wojewóztwie podkarpackim. W tym roku w konkursie bierze udział 15 drzew z całej Europy. Wręczenie tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2019 dla zwycięskiego drzewa odbędzie się 19 marca podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.