Ochrona środowiska

Panorama Warszawy. Fot. E. LachStolica ogłosiła przetarg na budowę referencyjnej stacji monitoringu jakości powietrza. Nowe urządzenie, które stanie przy ul. Grochowskiej, będzie mierzyło stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz tlenków azotu. Pomiary będą wyświetlane w Warszawskim Indeksie Powietrza.

IMG 0492Od września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Walka ze smogiem trwa w najlepsze. Kolejnym orężem w walce o zdrowie stały się ekologiczne chodniki. Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz Skanska rozpoczęli budowę pierwszego w mieście antysmogowego chodnika przy ul. Pawiej.

jesenne nasadzenia 1Ponad 3 tys. drzew pojawi się w tym roku w Łodzi za sprawą Zarządu Zieleni Miejskiej i Zarządu Inwestycji Miejskich. Ponadto 300 tys. krzewów, bylin i traw zaplanowane jest przy łódzkich inwestycjach. Jesień to dobry okres na wykonywanie nasadzeń, również tych, które mają zrekompensować straty po wichurach i uszkodzeniach.

olejFrancuska Rada Konstytucyjna, najwyższa władza konstytucyjna w kraju, wydała decyzję o wykluczeniu oleju palmowego z listy biopaliw, które korzystają z zachęt podatkowych.

C40 World Mayors Summit Kopenhaga 2019Warszawa została jednym z sygnatariuszy deklaracji „Clean Air Cities: Our Commitment to healthy Air for Every Citizen”. Dokument został przyjęty w Kopenhadze podczas światowego szczytu włodarzy miast należących do C40 – organizacji, która skupia 94 metropolie współpracujące na rzecz ochrony klimatu.

Inauguracja Święta Drzewa przy Służewskim Domu Kultury. Fot. E. LachRuszyła 17. odsłona Święta Drzewa. Do ogólnopolskiej akcji włączają się m.in. przedszkola, szkoły, samorządy i firmy, które chcą sadzić i chronić drzewa w swojej okolicy. W tym hasło przewodnie brzmi „Drzewa dla klimatu”. Warszawa kolejny raz dołączyła do ekologicznej inicjatywy.