Ochrona środowiska

edroga165Zależności pomiędzy zdrowiem i samopoczuciem człowieka a przestrzenią, która go otacza coraz częściej stają się przedmiotem badań naukowców. Czołowi badacze z zakresu psychologii środowiskowej podkreślają, że krajobraz jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia w środowisku. Pionierskie badania w tej materii prowadził Roger Urlich, który dowiódł, że zieleń pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka.

huraganCoraz częściej kataklizmy pogodowe mają istotne znaczenie dla warunków życia ludności, ich majątku, a także całej gospodarki na naszym globie. W ostatnim czasie wystąpiły różne anomalia pogodowe – huragan Irma w Stanach Zjednoczony i na Karaibach, trzęsienie ziemi w Meksyku czy nawałnice w Polsce. Od 1980 roku odnotowano blisko 11 tysięcy kataklizmów pogodowych, które przyczyniły się do śmierci ok. 600 tysięcy osób, a wiele innych osób zmusiły do opuszczenia swoich domów.

IMG6174Na budowie drogi ekspresowej S5 trwają prace przyrodnicze związane z przemieszczaniem siedlisk pachnicy dębowej (Osmoderma eremita). Decyzją o przeniesieniu objęte zostały siedliska znajdujące się w okolicy miejscowości Sartowice (odcinek 1 drogi S5) oraz Gruczno (odcinek 2).

czosnek 33Niecodziennego odkrycia dokonał na placu przebudowy ulicy Polnej dr Lucjan Rutkowski. W połowie lipca tego roku fotografując przebudowę ulicy, dla której w latach 2014 i 2015 wykonywał ekspertyzy dendrologiczne, znalazł czosnek grzebieniasty. Okazało się, że gatunek od kilkudziesięciu lat uznany w Polsce za wymarły rośnie w Toruniu.

droga lesnaZmiana ustawy prawo wodne, podpisana przez Prezydenta 2 sierpnia 2017 r, wpływa na zmiany szeregu inny ustaw, w tym m.in. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku... – dalej ustawa OOŚ.

lopataNa południu Włoch znajduje się jeden z najważniejszych placów budowy. Chodzi o rozbudowę istniejącej drogi nr 96 Bari-Matera od km 81 + 300 do km 94 + 040 za 82 mln euro.