Ochrona środowiska

edroga139Czy wiesz, że całkowity udział transportu w emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii Europejskiej wynosi około 25 proc., z czego 18,4 proc. generują pojazdy ciężarowe i autobusy? Jednym z głównych celów nowych europarlamentarzystów jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska spalinami w ciągu dekady aż o 30 proc. Aby tego dokonać, wprowadzono szereg nowych regulacji.

slonceW 41 miastach Polski mieszkańcy są narażeni na większe ryzyko występowania chorób układu krążenia czy układu oddechowego w związku z ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi. W 36 miastach nawałnice, powodzie i ekstremalne temperatury mogą zakłócać funkcjonowanie transportu, a w 14 – sektora energetycznego.

dym1 września weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa dla Krakowa wprowadzająca zakaz palenia węglem i drewnem na terenie miasta.

earth 3355931 960 720Trzy czwarte Polaków nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie to fakt naukowy. Czy to przeświadczenie wpływa na podejmowanie działań, które mogą zapobiec katastrofie klimatycznej?

dym„Zaczyna się zawsze po zmroku, smród jest nie do wytrzymania”, „codziennie po 21.00 czuć zapach palonego plastiku, gumy, styropianu”, „każdego wieczora pojawia się czarny cuchnący dym” – piszą mieszkańcy Małopolski, informując o kolejnych przypadkach łamania przepisów środowiskowych w regionie. W ciągu nieco ponad 4 miesięcy od uruchomienia formularza ekointerwencji za jego pośrednictwem przekazano łącznie blisko 220 zgłoszeń, z czego ponad 150 dotyczyło palenia śmieci.

slonceZmiany klimatu stały się w ostatnim czasie jedną z szerzej dyskutowanych przez obywateli Unii Europejskiej kwestii. Badania prowadzone w skali globalnej wskazują, iż społeczeństwa są słabo poinformowane o problemie globalnych zmian klimatu i często utożsamiają go z innymi problemami, takimi jak zanieczyszczenie powietrza czy dziura ozonowa.