Ochrona środowiska

upal3 grafika3Już 35 stopni Celsjusza odczuwane przez kierowcę jest dla niego męczące i ma wpływ na jakość jazdy. Jak szybko nagrzewają się auta, jaki wpływ na to ma kolor karoserii i jak ograniczyć skutki upału, sprawdzali studenci Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Inżynierii Środowiska.

edroga557Dąb Mieszko I, najstarsze drzewo w województwie mazowieckim, jest w dobrej kondycji po ostatnim pożarze. Żywa część drzewa nie zareagowała na wysoką temperaturę, a w koronie pojawiły się nowe pędy. Pomnik przyrody jest pod stałą obserwacją dendrologów.

treegatory fot.L.TylJuż blisko 400 zbiorników, zwanych treegatorami, nawadnia rybnickie przydrożne drzewa. Woda zgromadzona w otulających drzewa workach stopniowo uwalnia się do gruntu, nawadniając ich korzenie.

dym2Od 24 lat podczas corocznych szczytów klimatycznych ONZ komunikuje opinii publicznej, jak i decydentom, postępujące załamywanie się modeli klimatycznych i kurczący się czas, aby tę sytuację naprawić. Naukowcy nie wiedzą, jak zatrzymać zdarzenia, które już dziś mają miejsce.

zieleń LDZ 1Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów pojawią się w tym roku w Łodzi. Drzewa to ważny aspekt naszego życia, który w miejskie przestrzeni daje cień, obniża temperaturę, wpływa na poprawę środowiska, oraz poprawia estetykę ulic. Dlatego każda z realizowanych inwestycji obejmuje nasadzenie wielu sztuk drzew i krzewów. W tym roku posadzonych zostanie 2,5 tys. drzew, oraz 285 tys. krzewów.

earth 3355931 960 720Jak wytłumaczyć rządom państw, że same muszą stawiać sobie ograniczenia? Jak zarządzać konfliktem między posiadającą już Północą, a aspirującym Południem? To główny dylemat w kwestii przeciwdziałaniu zmianom klimatu.