Ochrona środowiska

environmental protection 326923 960 720Za nami pierwsza połowa głosowania w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. Wybieramy najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. O tym, które drzewo z finałowej 16. zwycięży, zależy wyłącznie od liczby głosów. Głosujemy na stronie www.drzeworoku.pl. Konkurs trwa do 30 czerwca.

Katowice UM Katowice 58Katowice ponownie zwyciężyły w rankingu Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. - Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Autorzy opracowania napisali, że "pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków" - to potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, że przed nami wciąż dużo pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

earth 3355931 960 720Zmiany klimatyczne wpływają na bardzo wiele obszarów. Bardzo istotnym jest gospodarka żywnościowa. Globalny rynek żywności zwiększył się trzykrotnie. Rolnictwo, jak i hodowla zwierząt, stały się przemysłowe i masowe.

doodle 1388117 960 720Od poniedziałku, 10 czerwca w Krakowie wykonywane są pomiary rzeczywistej emisji spalin metodą „remote sensing”, tj. przy wykorzystaniu metody teledetekcji. Są prowadzone na Alejach Trzech Wieszczów (w rejonie Domu Handlowego „Jubilat”) oraz na ul. Księcia Józefa.

Warszawski skwer zieleniWarszawscy ogrodnicy szykują zamówienie na nowe drzewa. Tym razem priorytetem są mniej znane uliczki, miejskie podwórka i osiedlowe skwery zieleni. Mieszkańcy mogą pomóc dzielnicom wskazując miejsca nasadzeń w aplikacji Warszawa 19115 w zakładce "Posadź drzewo".

laka centrumBlisko 50 tys. metrów kwadratowych terenów w Katowicach, w tym i w przyszłym roku, zostanie wyłączonych z częstego koszenia. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.