Ochrona środowiska

edroga139W 2017 roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła ponad 190 tys. kontroli. W ich trakcie odnotowano ponad 2600 nieprawidłowości związanych z emisją spalin z pojazdów.

dron2 1Katowice, wspólnie z Gliwicami oraz Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Flytronic, rozpoczęły kilkutygodniowe testy drona pomagającego wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych. Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z domów jedno- i wielorodzinnych. Nowa technologia może okazać się bardzo użyteczna, na co dowodem jest fakt, że już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska wystawiła mandat w wysokości 500 zł.

edroga084Sadzenie drzew, walka z zanieczyszczeniami powietrza, a także dbałość o dobrostan zwierząt to główne tematy, na których koncentrowały się działania warszawskich urzędników z Biura Ochrony Środowiska w 2017 roku.

edroga055Zima to czas na przygotowanie się do nowego sezonu. Nie inaczej jest w Warszawie. Trwa postępowanie na wybór wykonawcy, który zasadzi w stolicy 18 tysięcy drzew. Rozpoczął się również konkurs na koncepcję rewitalizacji parku Pole Mokotowskie.

1 aplikacjaGdańsk uruchomił system monitoringu zanieczyszczeń powietrza w oparciu o istniejące oraz nowe stacje systemu monitoringu hałasu. Dane o jakości i zanieczyszczeniu powietrza pyłami prezentowane są w aplikacji mobilnej ekoGdańsk.

edroga362Metody ochrony środowiska przed hałasem powinny być tak dobierane, aby uwzględniały jednocześnie kryteria techniczne, ekonomiczne i społeczne. Należy w rozsądny sposób podchodzić do ochrony środowiska przed hałasem, aby każda decyzja z nim związana nie kończyła się budową ekranu akustycznego. A jak obecnie są podejmowane decyzje o zabezpieczeniach?