Ochrona środowiska

153Mieszkańcy gmin Czernichów, Niepołomice, Skawina, Wieliczka i Zabierzów chcą, aby władze województwa ogłosiły stan klęski żywiołowej ze względu na utrzymujące się zanieczyszczenie powietrza. Na terenie gmin ościennych Krakowa - z powodu niskiej emisji z przestarzałych palenisk domowych oraz przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne, tj. inwersję temperatur i brak wiatru - jakość powietrza jest bardzo zła.

edroga087Na pierwszej w tym roku sesji gdańscy radni zdecydują, czy w Gdańsku będzie można zgłaszać pomysły w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Projekt uchwały jest już gotowy. Radni będą głosować 30 stycznia.

DSC 8211Estakada w Knurowie powstała podczas budowy autostrady A1 na odcinku Sośnica – Gorzyczki. Projekt wstępny tej drogi był opracowywany w latach 2002-2003 i zakładał wybudowie nad stawem Moczury w Knurowie estakady z częściowym nasypem w ściankach szczelnych. Rozwiązanie było opiniowane przez szereg instytucji.

edroga235Od 29 do 31 marca w Wiedniu odbędzie się 13. Austriacki Szczyt Rowerowy pod hasłem „Jazda na rowerze to ochrona klimatu”. To największa i najważniejsza konferencja poświęcona promocji ruchu rowerowego w całej Austrii. W tym roku, w obliczu znacznych zmian klimatycznych, tematem przewodnim spotkania będzie wpływ jazdy na rowerze na ochronę klimatu.

Warszawa przyszłości oczami młodych fot. Centrum UNEP GRID WarszawaTrwa głosowanie na najciekawsze projekty zielonej przestrzeni Ochoty, Śródmieścia oraz Ursusa. Warszawianki i warszawiacy za pomocą gry Ecocraft przedstawili pomysły na adaptację stolicy do zmian klimatu. Do piątku, 17 stycznia, można oddać głos na koncepcje zazieleniania miasta.

doodle 1388117 960 720Prawie 1400 pojazdów skontrolował w 2019 roku specjalistyczny samochód poznańskiej policji. Ponad 350 kierowcom zatrzymano dowód rejestracyjny. Auto, którego zakup dofinansowało Miasto Poznań, zostało przekazane funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Ulice stolicy Wielkopolski kontroluje od czerwca ubiegłego roku.