Ochrona środowiska

edroga153Według nowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) zanieczyszczenie powietrza znacząco wpływa na zdrowie Europejczyków, zwłaszcza w obszarach miejskich. Choć jakość powietrza od lat powoli się poprawia, zanieczyszczenie powietrza nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia, obniżającym jakość życia w związku z chorobami i powodującym według oszacowań 467 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

dymZarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski. To dokument, który od połowy przyszłego roku ma wprowadzać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa oraz wyeliminować montowanie kotłów, które nie spełniają norm ekoprojektu. Decyzja zarządu to pierwszy krok do wprowadzenia tych przepisów. Teraz projekt uchwały trafi do konsultacji społecznych, a ostateczną decyzję podejmą radni województwa podczas pierwszej sesji sejmiku w 2017 roku.  

1Zima zaczęła się na dobre. Piaskarki i solarki mają już za sobą pierwsze dyżury, prognozy pogody nie zapowiadają na razie bezśnieżnej aury. W Gdańsku do zimy przygotowane są nie tylko ulice, parki i zieleńce. Specjalne okrycia zyskała też zieleń w pasach drogowych. 

Radiowóz labolatorium na kołachPięć specjalistycznych radiowozów pomoże Oddziałowi Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy dbać o jakość powietrza w stolicy. Pojazdy wyposażone są w nowoczesny sprzęt pomiarowy i obserwacyjny, który pozwoli strażnikom skutecznie odnaleźć trucicieli.

edroga966Transport europejski nadal spala coraz więcej oleju palmowego w samochodach osobowych i ciężarowych z silnikiem diesla. Dane OILWORLD, źródła referencyjnego branży dla analiz rynku olei roślinnych, pokazują 3% wzrost zużycia oleju palmowego w 2015 r. z przeznaczeniem na produkcję biodiesla. Europejski biodiesel jest obecnie głównym produktem końcowym z importowanego oleju palmowego, osiągając najwyższy w historii rynku udział 46%. To sprawia, że kierowcy są głównym (choć nieświadomym) konsumentem oleju palmowego w Europie.

mechSztuczny mech pochłaniający smog 275 razy bardziej niż drzewa, nowoczesne sensory i czujniki wykrywające dym pochodzący z palenia śmieci, najnowsza technologia pieców węglowych, czy wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza – to tylko niektóre z pomysłów jakie zaproponowali uczestnicy tegorocznej edycji Smogathonu. Antysmogową burzę mózgów i 100 tys. zł ostatecznie wygrał projekt CityTree.