Ochrona środowiska

image002W Warszawie funkcjonują 4 zajezdnie tramwajowe: Żoliborz, Wola, Mokotów i Praga. Jednak biorąc pod uwagę, że stolica posiada ponad 700 wagonów, a planuje zakup jeszcze 200 tramwajów, zapadła decyzja o budowie kolejnej. Zajezdnia Annopol ma być obiektem nowoczesnym i ekologicznym, zajmującym prawie 12 hektarów powierzchni i posiadającym ponad 14 kilometrów torów, a także lakiernie, myjnie i ogromne hale postojowe, remontowe, czy obsługowe. Będzie to pierwsza od ponad 50 lat nowa zajezdnia tramwajowa w Warszawie.

frog 749277 960 720Specjalne siatki rozpięte wzdłuż półkilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w gminie Dąbrowa Chełmińska (powiat bydgoski) chronią migrujące żaby przed rozjechaniem przez samochody. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do okolicznych zbiorników wodnych.

P1130693Wiosną dzika przyroda budzi się do życia i zwierzęta stają się bardziej aktywne. Wiele gatunków ptaków wraca z cieplejszych rejonów świata i rozpoczyna okres godowy. Jaki to ma związek z bezpieczeństwem jazdy? Szacuje się, że na drogach na całym świecie rocznie może ginąć 250 mln ptaków. Potrącenie zwierzęcia może być niebezpieczne zarówno dla niego, jak i dla kierowcy oraz pasażerów auta.

edroga223Po raz piąty Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje ze środków unijnych projekty mające na celu odtworzenie przyrody na terenach zdegradowanych oraz rozwój zieleni miejskiej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 marca br., a jego łączny budżet to 120 milionów złotych.

forest 849627 960 720Znane są już wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2018. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Nasza polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

okoń1Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże. 70 ryb i 56 małży kończy właśnie trzymiesięczną „pracę” w łódzkich wodociągach. Wrócą teraz do swojego naturalnego środowiska.