Ochrona środowiska

A4 przejscie dla zwierzat duzych na odc Tarnow Debica fot Piotr GibowiczBudując sieć nowoczesnych dróg szybkiego ruchu, nie tylko polepszamy jakość podróżowania użytkowników autostrad i ekspresówek, ale również szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Nowe trasy bardzo często przecinają szlaki migracji dzikich zwierząt i aby umożliwić zwierzętom swobodę w przemieszczaniu, konieczna jest budowa przejść dla zwierząt. Ich lokalizacja i wielkość zapisane są w decyzji środowiskowej. Przejścia dla zwierząt, w połączeniu z ogrodzeniem dróg szybkiego ruchu, zwiększają również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

edroga094Poznań otrzymał grant unijnego Programu URBACT III na realizację projektu Health & Greenspace. Pozwoli to wprowadzić nowe, ciekawe rozwiązania oparte na przyrodzie, które zwiększą ilość zieleni w miejskiej przestrzeni. Podobne działania wpływają nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale też adaptację miasta do zmian klimatu.

csm L16 74f0149001Miasto Bydgoszcz przystąpiło do projektu międzynarodowego 2050 CliMobCity, który dotyczy łagodzenia skutków zmian klimatu w obszarze mobilności w mieście. Projekt jest szansą na naukę dobrych praktyk zastosowanych w innych europejskich miastach.

edroga106Od października przeprowadzono nasadzenia nowych drzew na terenie Gdańska. W sumie posadzonych zostało 110 drzew w różnych lokalizacjach naszego miasta – głównie we Wrzeszczu i Śródmieściu. Nasadzenia kontynuowane były we współpracy z Radami poszczególnych dzielnic również w listopadzie. Łącznie na ulicach, skwerach i zieleńcach Gdańska pojawiło się 159 nowych drzew w 25 lokalizacjach.

78682452 2580633495350629 3741824496672178176 nW pasach drogowych w Gdańsku pojawią się dwa elementy: ochronne płotki oraz czerwone wstążki. Płotki mają zadanie chronić przydrożne rośliny przed błotem pośniegowym oraz środkami chemicznymi stosowanymi w ramach zimowego utrzymania dróg. Wstążki natomiast zabezpieczą ozdobne trawy przed łamaniem się pod ciężarem śniegu, a jednocześnie przyozdobią miasto.

edroga093Poznań po raz pierwszy stara się o tytuł European Green Capital 2022. Jest to już 13 edycja konkursu, w którym mogą startować europejskie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Celem inicjatywy jest wyłonienie miejsc, które z powodzeniem odpowiadają na wyzwania związane ze zmianą klimatu i miejskim środowiskiem.