Ochrona środowiska

laka centrumBlisko 50 tys. metrów kwadratowych terenów w Katowicach, w tym i w przyszłym roku, zostanie wyłączonych z częstego koszenia. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.

slonceKonieczne są ukierunkowane działania w celu lepszej ochrony osób ubogich i starszych oraz dzieci przed zagrożeniami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, hałas oraz skrajne temperatury, szczególnie w regionach wschodnich i południowych Europy. Sprawozdanie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) ostrzega, że pomimo ogólnej poprawy jakości środowiska w Europie zdrowie najbardziej wrażliwych obywateli Europy nadal jest nieproporcjonalnie narażone na te zagrożenia.

edroga218Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www.drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019. W plebiscycie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. To my przecież często nadajemy drzewom imiona, sadzimy je z okazji różnych wydarzeń, odpoczywamy w ich cieniu, bronimy przed wycinką. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów!

earth 3355931 960 720Przez trzy lata na zlecenie ONZ powstawał raport o wymieraniu gatunków. Obejmował on pracę badawczą i analityczną, skupioną na działalności ludzi w epoce zwanej antropocenem, która – jak sama nazwa wskazuje – jest przez nich zdominowana.

edroga304Wraz z początkiem czerwca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpocznie badania archeologiczne wewnętrznych pasów zieleni, badania warunków środowiskowych i aktualizację inwentaryzacji drzewostanu Wielkiej Alei Lipowej. Prace potrwają do końca września.

edroga001Nawierzchnia drogi - w ciągu wielu lat eksploatacji - zużywa się. Wszyscy znają te objawy: koleiny czy ubytki, które znacznie obniżają bezpieczeństwo i komfort korzystania z niej. A jak wygląda sprawa z redukcją hałasu na tzw. cichych nawierzchniach? Czy te właściwości również ulegają pogorszeniu?