Ochrona środowiska

Zieleń receptą na zanieczyszczenia i odtrutką dla cywilizacyjnych toksyn cz. IIRośliny zyskują coraz większe znaczenie w utrzymaniu jakości życia. Oprócz tradycyjnego dostarczania żywności, ciepła, ubrań, lekarstw, coraz częściej są wykorzystywane w procesach poprawiających jakość powietrza, wody czy gleby, ponieważ tolerują zanieczyszczenia lepiej niż inne organizmy.

Zieleń receptą na zanieczyszczenia i odtrutką dla cywilizacyjnych toksyn cz. IRoślinna zieleń w pasach ulic i dróg, poza walorami estetycznymi, wypełnia funkcję tzw. zielonych płuc, czyli filtruje powietrze i dostarcza tlen. Prof. dr hab. Stanisław W. Gawroński z SGGW w Warszawie, podkreśla jeszcze inną istotną rolę zieleni, porównując jej funkcję do tej, jaką w organizmie odgrywa wątroba. Roślina zatem przechwytuje, zatrzymuje i przetwarza toksyny, w ten sposób neutralizując zagrożenia dla siebie i również dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, przytaczanych w raporcie pt. „Środowisko Europy 2010 – Stan i Prognozy. Synteza”, do 2020 roku już 80 procent mieszkańców Europy będzie żyła na obszarach miejskich. Tymczasem stan miejskiego środowiska budzi niepokój, a szczególnie poziom zanieczyszczenia powietrza. Okazuje się, że w minionym dziesięcioleciu narażone na stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) przekraczające wartości dopuszczalne było od 13% do aż 62% ludności europejskiej mieszkającej na obszarach miejskich. W przytaczanym raporcie równocześnie podkreślono, że pył zawieszony nie ma stężenia progowego, a jego negatywne skutki dla zdrowia mogą także pojawić się poniżej wartości prawnie dopuszczalnych.

W Chicago jest ponad 13 000 ulic o łącznej długości ponad 21 000 kilometrów. Ulice to ponad 1 400 ha nieprzepuszczalnej powierzchniami, która w znaczący sposób przyczynia się do powstawania miejskiej wody spływowej. Duża liczba nieprzepuszczalnych powierzchni stwarza większe zagrożenie wystąpienia lokalnych powodzi. Woda deszczowa przepływając przez powierzchnie ulic zanieczyszcza lokalne zbiorniki wodne. Czarna nawierzchnia tradycyjnych ulic pochłania promieniowanie słoneczne przez co podnosi się temperatura w mieście i w konsekwencji dochodzi do efektu miejskiej wyspy ciepła. Stare oświetlenie uliczne zużywa dużo energii i przyczynia się do zanieczyszczenia świetlnego.

Uniwersytet Łódzki i Fundacja Sendzimira przeprowadziły w Łodzi badanie ankietowe diagnozujące bariery administracyjne i społeczne w utrzymaniu drzew w miastach. Z uzyskanych 103 pełnych odpowiedzi, udzielonych między innymi przez miejskich urzędników, jak też naukowców, wyłonił się obraz sytuacji miejskiej zieleni. Czy miasta tworzą warunki dla jej rozwoju, jakie rozwiązania służą rozwojowi zielonych terenów? O tym rozmawiamy z prowadzącym ten projekt badawczy dr. Jakubem Kronenbergiem, ekonomistą, adiunktem w Katedrze Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Uniwersytet Łódzki i Fundacja Sendzimira przeprowadziły w Łodzi badanie ankietowe diagnozujące bariery administracyjne i społeczne w utrzymaniu drzew w miastach. Z uzyskanych 103 pełnych odpowiedzi, udzielonych między innymi przez miejskich urzędników, jak też naukowców, wyłonił się obraz sytuacji miejskiej zieleni. Czy miasta tworzą warunki dla jej rozwoju, jakie rozwiązania służą rozwojowi terenów zieleni? O tym rozmawiamy z prowadzącym ten projekt badawczy dr. Jakubem Kronenbergiem, ekonomistą, adiunktem w Katedrze Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Łódzkiego.