edroga153Zanieczyszczenie powietrza w UE to przyczyna około 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Komisja Europejska planuje wprowadzenie zaostrzonych limitów emisji głównych zanieczyszczeń, w tym tlenków azotu, pyłów i dwutlenku siarki, co ma pomóc w zaoszczędzeniu około 40 mld euro do 2030 roku. Parlament Europejski w ubiegłym tygodniu poparł zaproponowane przez Komisję nowe limity zanieczyszczeń.

- Zanieczyszczenie powietrza powoduje ogromne koszty ludzkie i gospodarcze, szkodzi środowisku naturalnemu i nie zatrzymuje się na granicach państw członkowskich UE – powiedziała brytyjska europosłanka Julie Girling. – Zredukowane zostały ilości zanieczyszczeń, jakie może wyemitować każde państwo. Poszczególne wartości różnią się w zależności od substancji i kraju, ale ogólnie prawie we wszystkich przypadkach uległy obniżeniu. Opinia publiczna domaga się reakcji, zwłaszcza po ostatnich rewelacjach dotyczących przemysłu samochodowego.

Eurodeputowani zatwierdzili proponowane krajowe limity dla dwutlenku siarki, tlenków azotu, niemetanowych lotnych związków organicznych, metanu, amoniaku i drobnych pyłów poniżej 2,5 µm, które, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, powinny zostać osiągnięte do 2020 i 2030 roku. Posłowie chcą także obniżenia emisji rtęci, ale zanim zostaną ustalone zobowiązania, przeprowadzona będzie ocena jej oddziaływania.

Zgodzono się także co do potrzeby stosowania nowych testów samochodowych, które badają emisję zanieczyszczeń w warunkach rzeczywistych (RDE – Real Driving Emissions).

Posłowie nie zgodzili się natomiast na daną państwom członkowskim możliwość odliczenia, z ogólnego poziomu zanieczyszczeń, emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów osiągniętych w międzynarodowej żegludze morskiej. W zamian proponują rozważenie wprowadzenie środków redukcji emisji powstałych z międzynarodowego transportu morskiego, szczególnie na wodach terytorialnych państw członkowskich i w ich wyłącznych strefach ekonomicznych.

Europosłowie będą teraz negocjować z Radą UE, aby przyjąć zmiany już przy pierwszym czytaniu.

***

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że koszty zanieczyszczenia powietrza w UE są ogromne i sięgają 330-940 mld euro rocznie, w tym m.in. 15 mld strat z powodu absencji w pracy, 4 mld to koszt opieki zdrowotnej, 3 mld strat w uprawach rolnych i około 1 mld z powodu uszkodzonych budynków.

Niezgodność z istniejącymi normami jakości powietrza i międzynarodowymi zobowiązaniami UE uniemożliwia lepszą ochronę obywateli i ich otoczenia. Obszary, na których występuje przekroczenie limitów stężenia pyłów PM10 i dwutlenku azotu stanowią już około 32 i 24 proc. terytorium UE. Aż 40 milionów obywateli UE oddycha powietrzem o stężeniu pyłów PM10 powyżej dopuszczalnych wartości granicznych

W Europie już 17 państw odnotowuje stężenie zanieczyszczeń powyżej limitów. Procedury naruszenia rozpoczęto już wobec Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Belgii i Bułgarii. Polska może być następna.

Źródło: Parlament Europejski

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.