edroga167Zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP) przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska.

Już w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. NIK zarzucała resortowi środowiska m.in. brak krajowego programu ochrony powietrza, standardów emisyjnych dla nowych kotłów węglowych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych oraz minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych (m.in. węgla).

Ministerstwo opracowało więc projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP), który na początku marca poddano konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym.

Wskazane w projekcie KPOP działania na poziomie krajowym koncentrują się przede wszystkim na wprowadzeniu niezbędnych zmian prawnych, m.in. ustawy Prawo ochrony środowiska, zmiany w zakresie budownictwa, planowania i gospodarki przestrzennej, wprowadzenia wymagań jakościowych dla paliw stałych oraz kotłów domowych.

Ministerstwo Środowiska odpowiada tylko za część zmian zaproponowanych w projekcie, dlatego do współpracy zaproszono szereg partnerów, w tym ministerstwa, samorządy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców. Dalsza poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga współdziałania i zintegrowanych działań na wielu poziomach.

Zdaniem resortu, dzięki programowi samorządy lokalne zyskają nowe narzędzia wspierające ich w walce o czyste powietrze, gdyż to one wiedzą najlepiej, jakie działania naprawcze zaproponować mieszkańcom.

Do zmiany sytuacji potrzeba nie tylko zmian legislacyjnych, lecz także bardziej adekwatnego do potrzeb finansowania. Niezbędne są także działania edukacyjne, bo za zanieczyszczenie powietrza w Polsce odpowiadają obecnie w głównej mierze emisje z kotłów domowych i transportu.

Zgodnie z zapowiedzią ministra Grabowskiego program może zostać uchwalony przez Radę Ministrów w połowie bieżącego roku.

Źródło: MŚ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.