edroga041W Starostwie Powiatowym w Tarnowie została podpisana umowa między czterema samorządami odnośnie wspólnego udziału w budowie nowej drogi z mostem łączącej wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Ustalenia są wynikiem dwóch poprzednich spotkań, które zaowocowały sukcesem i zostały przeniesione na papier. Inwestycję będzie realizować Województwo Małopolskie.

 

Jeszcze w ubiegłym roku wydawało się, że sprawa budowy łącznika utknie w martwym punkcie, gdyż w budżecie Małopolski nie zagwarantowano wystarczających środków na to przedsięwzięcie i przetarg został unieważniony. Nowy zarząd nie odpuścił jednak tematu i natychmiast podjął działania, aby ta inwestycja powstała.

Na pierwsze spotkanie do Tarnowa z samorządami zainteresowanymi powstaniem łącznika oraz przedstawicielami Grupy Azoty przyjechał praktycznie cały zarząd województwa na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim. Na drugim spotkaniu roboczym ustalono, że miasto Tarnów wesprze tę inwestycję kwotą 6 mln zł, samorząd powiatu tarnowskiego przekaże 1 mln zł, a gmina Wierzchosławice 100 tys. zł. Natomiast Grupa Azoty zobowiązała się do wsparcia analitycznego.

- Przechodzimy pomyślnie kolejny etap. Wszystko jest na najlepszej drodze, aby otworzyć nową drogę z mostem przed końcem 2023 roku, a być może uda się to zrobić jeszcze wcześniej – mówił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka podczas oficjalnego podpisania umowy.

Anna Pieczarka z zarządu województwa dodała, że autorem sukcesu w tym przypadku jest pozytywny dialog.

- W krótkim czasie wykonaliśmy wspólnie olbrzymią pracę, aby z impetem ruszyć z miejsca. Cieszę się, że udało się nam porozumieć, bo powstanie łącznika między Mościcami a wierzchosławickim węzłem autostradowym jest niezwykle ważne dla lepszego funkcjonowania mieszkańców powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa – stwierdziła Anna Pieczarka.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela uznał, że ten most i ta droga muszą być wybudowane, bo są po prostu niezwykle potrzebne. Wyraził nadzieję, że zaraz po projekcie technicznym ogłoszony i rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonanie tej inwestycji.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz wyrażał zadowolenie z faktu, że dziś już nie ma wątpliwości czy będzie nowa droga z mostem, a jest jedynie pytanie w jakim terminie. Wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz powiedział natomiast, że mieszkańcy jego gminy z utęsknieniem czekają na łącznik, gdyż wówczas z ruchu z autostrady odciążone zostaną drogi przez Wierzchosławice, Ostrów i Kępę Bogumiłowicką. Zdaniem wiceprezesa Grupy Azoty Grzegorza Kądzielawskiego ta droga usprawni logistykę największego pracodawcy w regionie.

Ogłoszony został już przetarg na wykonanie projektu technicznego łącznika, który rozstrzygnięty ma zostać w kwietniu br. Znalezienie wystarczających źródeł finansowania tej inwestycji jest w gestii Województwa Małopolskiego. Samorząd wojewódzki starał się będzie m.in. o pozyskanie dotacji do budowy mostu na Dunajcem z rządowego programu „Mosty dla Regionów”.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.