Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska [3] zestawy pomiarowe powinny być tak dobrane, by można było za ich pomocą wyznaczyć równoważny poziom dźwięku A zarówno metodami bezpośrednimi jak i pośrednimi, czyli poprzez pomiary poziomów ekspozycyjnych.
Wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska
Wymagania dotyczące wyposażenia pomiarowego
Mierniki poziomu dźwięku oraz inne przyrządy używane do pomiarów hałasu powinny mieć l klasę dokładności. W trakcie pomiarów należy pamiętać o tym, aby przez cały czas mikrofony pomiarowe miały założone osłony przeciwwietrzne, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wszystkie przyrządy używane do pomiarów hałasu powinny być wzorcowane, przy czym sposób wzorcowania musi być zgodny z instrukcją dostarczaną przez producenta przyrządu.
Fot. 1. Sprzęt wykorzystywany do pomiarów hałasu (po lewej miernik poziomu dźwięku firmy Brüel & Kjær 2260, po prawej przyrządy do pomiarów warunków meteorologicznych) |
Opisując wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska [3] dotyczące wyposażenia pomiarowego należy zaznaczyć, że l stycznia 2008 r. utraciły moc przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz.U. Nr 74, poz. 653) [4]. Ten akt prawny został zastąpiony przez podpisane 27 grudnia 2007
r. przez Ministra Gospodarki nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli meteorologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz.U. Nr 3, poz. 13) [5]. Na mocy tego rozporządzenia prawna kontrola meteorologiczna mierników poziomu dźwięku została ograniczona jedynie do zatwierdzenia typu. W związku z tym powstała nieścisłość pomiędzy rozporządzeniem Ministra Środowiska [3], w którym wyraźnie określono, iż pomiary hałasu mogą być wykonywane wyłącznie za pomocą przyrządów pomiarowych z ważnym świadectwem legalizacji a nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki, które to ogranicza prawną kontrolę mierników poziomu dźwięku jedynie do zatwierdzania typu - niemożliwe jest zatem uzyskanie świadectwa legalizacji pierwotnej lub ponownej.
Powstaje w związku z tym wiele niejasności, szczególnie na etapie przygotowywania materiałów przetargowych i ofert, w których jako jedno z wymagań pod względem kompetencji technicznych firm starających się o zlecenie, podaje się posiadanie ważnego świadectwa legalizacji mierników poziomu dźwięku. W związku z tym należy zaznaczyć, iż w celu sprawdzenia poprawności wyników pomiarów hałasu wykonywanych przy użyciu mierników poziomu dźwięku należy wykonać wzorcowania w Głównym Urzędzie Miar, okręgowych i obwodowych urzędach miar lub w kompetentnych laboratoriach wzorcujących (akredytowanych). Po wykonaniu procedury wzorcowania miernik poziomu dźwięku otrzymuje świadectwo wzorcowania, które w należyty sposób zaświadcza o poprawności wyników uzyskiwanych za jego pomocą.
- poprz.
- nast. »»
Należy dążyć do zniesienia "obowiązku" zatwierdzania typu przyrządów pomiarowych.