Fot ZGN ŚródmieścieW Śródmieściu zawiśnie 250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli. Warszawskie ptaki pełnią ważną rolę - żywią się komarami i szkodnikami miejskiej zieleni. W trosce o skrzydlate zwierzęta, mieszkańcy uczą się, jak dbać o ich siedliska i chronić przed wyginięciem.

 

– Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Nowe domki dla ptaków to realizacja tegorocznego projektu budżetu partycypacyjnego „Chronimy jerzyki i wróble w Śródmieściu - skrzynki lęgowe”. Białe, sosnowe skrzynki zawisną na 27 budynkach w centrum Warszawy. Lokalizacje zostały wybrane przez specjalistów na podstawie przeprowadzonych badań ornitologicznych. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach. Do połowy grudnia zawiśnie łącznie 250 sztuk.

Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 tys. latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie. Mieszkańcy często mylą go z jaskółką.

Zarówno ptaki, jak i nietoperze są w Warszawie objęte ochroną. Zagrażają im jednak remonty budynków, niszczące ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom.

Miejskie szkolenia z ochrony zwierząt
W tym roku warszawiacy korzystają z bezpłatnych prelekcji, na których poznają sposoby dbania o skrzydlate zwierzęta zamieszkujące budynki i zielone tereny stolicy. Cykl specjalistycznych szkoleń organizuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w Warszawie. Uczestnicy dwugodzinnych lekcji poznają różne gatunki ptaków i nietoperzy, dowiadują się jak prawidłowo zaplanować prace remontowe budynków oraz jakie prawo obowiązuje w nadzorze przyrodniczym. Dodatkowo na warsztatach przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, wykonawcy i urzędnicy mogą zgłębić swoją wiedzę na temat warunków przycinania drzew, koszenia trawników czy stosowania pestycydów.

– Zależy nam, by mieszkańcy świadomie ocieplali swoje budynki i usuwali gałęzie drzew. Ważne, by zwierzęta mieszkające w Warszawie miały dobre warunki do życia i mogły się rozmnażać. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi stolicy możemy się cieszyć różnorodnością fauny i flory – mówi Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.