Spis treści

Realizacja

Zaprezentowany system monitorowania warunków akustycznych i pozaakustycznych testowany był na Al. Krasińskiego w Krakowie. Rozwiązanie to umożliwiło porównanie wyników napływających z nowego systemu z wynikami z systemu działającego nieprzerwanie od  1990 roku. System w testowanej konfiguracji współpracuje z miernikiem firmy SVAN do pomiaru natężenia dźwięku - model SVAN 945 A, testy przeprowadzane były również z modelem 945, by sprawdzić uniwersalność oprogramowania kontrolera stacji. Warunki pogodowe rejestrowane są przy pomocy stacji meteo VAISALA  WXT510. Stacja zasilana jest z sieci 230 V, zasilanie awaryjne realizuje akumulator i pozwala on w podstawowej konfiguracji na podtrzymanie zasilania do 24 h pracy w pełnym obciążeniu. Stacja sterowana jest poprzez panel WWW. Zapewnia to niezależność od systemu operacyjnego, z którego steruje się systemem. Dostęp do panelu sterowania mają tylko osoby uprawnione.

Rys. 2. Dostęp do panelu administracyjnego.

Panel sterujący umożliwia m.in.:

  • zaprogramowanie sesji pomiarowej, data rozpoczęcia pracy, data zakończenia pracy,
  • uruchomienia w trybie natychmiastowym pomiaru.

Rys. 3. Panel administracyjny – nastawy pomiaru

Aplikacja zabezpiecza również przed niepoprawnym wprowadzeniem danych lub niepełnym oraz przed konfliktem z innymi nastawami już istniejącymi w systemie.

Stacja monitorująca zaprogramowana zastała do automatycznego transferu informacji na serwer Katedry Mechaniki i Wibroakustyki. Informacje te gromadzone są z podziałem na pory dzień, wieczór, noc. Transmisja danych odbywa się poprzez szyfrowany protokół ssh.

Rys. 4. Lista plików pomiarowych

Plik zawiera przebieg czasowy za mierzony okres z próbkowaniem co 1 sekundę.

Rys. 5. Przebieg czasowy przykładowego pliku pomiarowego

Ponadto automatycznie generowany jest wykres SPL, co umożliwia szybką ocenę poziomu dźwięku za dany okres.

Rys. 6. Wykres poziomu SPL z ostatnich 12 godzin

Na podstawie informacji przy generowaniu wykresu SPL oprogramowanie w kontrolerze stacji przeprowadza wstępną analizę warunków akustycznych. Polega to na tym, iż w momencie wystąpienia przekroczenia zadanej wartości następuje odnotowanie tego faktu w bazie danych. Rozwiązanie to pozwala na szybkie odnalezienie korelacji pomiędzy zarejestrowanym poziomem a plikami AUDIO i VIDEO i w znacznej mierze skraca czas analizy.

Jak zostało wspomniane powyżej dodatkowo w celu identyfikacji źródeł dźwięku mamy do dyspozycji podgląd audio i video.

Rys. 7. Podgląd na miejsce pomiarowe

Również podgląd z ostatnich 24 godzin warunków pogodowych, ciśnienia, temperatury, wilgotności i opadów atmosferycznych. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia praktyki pomiarowej, jak i uwarunkowań technicznych. Np. w chwili spadku temperatury automatycznie uruchamiana jest procedura podgrzewania mikrofonu pomiarowego.

Wykresy warunków atmosferycznych z stacji monitorującej Wykresy warunków atmosferycznych z stacji monitorującej
Rys. 8. Wykresy warunków atmosferycznych z stacji monitorującej

Analiza uzyskanych wyników (PDF)

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.