W Krakowie policjanci będą częściej kontrolować samochody pod kątem jakości spalin. Miasto przekazało Komendzie Miejskiej Policji trzy specjalistyczne urządzenia, które będą wykorzystywane do sprawdzania, czy pojazdy poruszające się po Krakowie spełniają normy.
- Krakowski smog powodują nie tylko domowe piece na węgiel. Znaczny wpływ na zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście ma również ruch samochodowy. Dlatego zależy nam, aby pojazdy poruszające się po Krakowie były częściej kontrolowane pod kątem norm spalin – mówił prezydent Jacek Majchrowski.
Policjanci zyskali trzy wieloskładnikowe analizatory spalin silników o zapłonie iskrowym (benzynowych) typu KANE AUTO 4-1. Urządzenia będą wykorzystywane zarówno w ramach czynności kontrolnych w ruchu drogowym. Policjanci będą też używać nowego sprzętu podczas cyklicznych wydarzeń proekologicznych, np. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Już wcześniej Urząd Miasta Krakowa podjął szereg działań w celu ograniczenia emisji komunikacyjnej. Stacje kontroli pojazdów zostały zobowiązane do wpisywania wyniku badania emisji spalin na zaświadczeniu potwierdzającym przeprowadzenie okresowego badania technicznego. Zobligowano diagnostów do bezwzględnego wydawania negatywnych wyników badania okresowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm.
Urząd Miasta współpracuje też z Inspekcją Transportu Drogowego w Krakowie, która włączy się w mierzenie zanieczyszczeń komunikacyjnych. Szczególną uwagę będą zwracać na busy kursujące po Krakowie.
***
Zgodnie z Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, emisje komunikacyjne w Krakowie mają ok. 17 proc. udział w zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10 i ok. 52 proc. udział w zanieczyszczeniu powietrza dwutlenkiem azotu. Dlatego Miasto czeka na zapowiadane przez rząd zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, które pozwolą na wytyczanie stref bez emisji komunikacyjnej.
Źródło: UM Kraków