edroga160W Wiedniu testowany jest nowy projekt, który proponuje szeroką ofertę kulturalną za ochronę klimatu. Prezentowana przez miasto Wiedeń aplikacja tzw. Kultur-Token nagradza przyjazne dla klimatu zachowania, a w zamian proponuje ofertę kulturalną w wybranych wiedeńskich instytucjach.

 

Cztery czołowe instytucje kulturalne austriackiej stolicy Wien Museum, Volkstheater, Wiener Konzerthaus i MuseumsQuartier biorą udział w nowym projekcie pilotażowym. Specjalnie opracowana aplikacja służy do zbierania specjalnych żetonów za przyjazną dla środowiska mobilność. Żetony te natomiast będą mogły być wymieniane w partycypujących instytucjach kulturalnych. Projekt będzie naukowo wspomagany i badany od 26 lutego br. wśród małej, zamkniętej społeczności testowej. Po dokładnej ocenie i pozytywnej ewaluacji aplikacja ma wejść do sieci jesienią 2020 r. z rozszerzoną ofertą dla wszystkich.

Jednocześnie w ramach projektu pilotażowego bada się, w jaki sposób można wykorzystać technologię cyfrową przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Jak działa aplikacja?
Każdy, kto nie potrzebuje samochodu i idzie do pracy pieszo lub korzysta w tym celu z wiedeńskiego systemu transportu publicznego, może zbierać wirtualne żetony. Żetony mogą być wymieniane na przykład w wiedeńskim Muzeum Beethovena. Cztery wiedeńskie instytucje kulturalne proponują w tym celu wybrane wydarzenia. Oprócz nich, wiele innych podmiotów wykazuje zainteresowanie udziałem w projekcie, dlatego przewiduje się dodatkowe rozszerzenie oferty kulturalnej. Wiedeński Departament Ochrony Środowiska jest również zaangażowany w projekt.

Aplikacja śledzi codzienną trasę użytkownika i za podróżowanie po mieście pieszo, rowerem, hulajnogą czy transportem publicznym przyznaje punkty. - Kto oszczędza pewną ilość CO2, dostaje punkty - wyjaśnia kierownik projektu Christina Hubin z Upstream Mobility. Jeden żeton do wybranej instytucji kultury w Wiedniu można dostać, gdy rezygnując z samochodu w mieście ograniczy się emisję CO2 o 20 kg, a to można osiągnąć np. chodząc do pracy pieszo przez około dwa tygodnie.

- Projekt ten jest kolejnym kamieniem milowym na naszej drodze do stania się cyfrową stolicą. Wiedeń jest po raz kolejny pionierem: projekt cyfryzacji, który jest projektem zarówno kulturalnym, jak i środowiskowym, a jednocześnie angażuje obywateli, jest wyjątkowy w skali światowej - powiedział członek Zarządu miasta ds. cyfryzacji Peter Hanke.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.