edroga218Przez cały czerwiec na stronie Klubu Gaja www.drzeworoku.pl można oddać swój głos na najciekawsze drzewo konkursu Drzewo Roku 2019. W plebiscycie decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. To my przecież często nadajemy drzewom imiona, sadzimy je z okazji różnych wydarzeń, odpoczywamy w ich cieniu, bronimy przed wycinką. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów!

 

16. drzew-finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zostało wyłonionych przez jury złożone ze specjalistów różnych dziedzin i zarazem miłośników drzew, spośród blisko 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wybierzemy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. Zwycięzca internetowego plebiscytu będzie reprezentował Polskę w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2020!

W tegorocznej edycji konkursu tradycyjnie już znalazły się dęby i lipy, często nawiązujące swoją historią do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy także ciekawe drzewa owocowe, takie jak grusza, morwa czy bez czarny. O zwycięstwo rywalizuje również jeden z najstarszy i najgrubszy grabów w Polsce, dwie sosny i kasztanowiec. Wszystkie drzewa łączą piękne, wzruszające, a czasem zabawne historie, które integrują lokalną społeczność i są częścią naszej kultury i historii - mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2019
1. Bez czarny w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
2. Dąb Konrad w Leszczynach (gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie)
3. Dąb Jagiellon w Rzepniku (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)
4. Dąb Maciej w Adamowie-Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie)
5. Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie)
6. Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl, woj. podkarpackie)
7. Dąb Wieleński w Wieleniu (woj. wielkopolskie)
8. Grab Jankowicki w Jankowicach (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie)
9. Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie)
10. Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie (gmina Koźminek, woj. wielkopolskie)
11. Lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie)
12. Śmiałowicka morwa (Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie)
13. Nasze Drzewo w Lubomierzu (gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie)
14. Sosna w Celestynach ( gmina Malanów, woj. wielkopolskie)
15. Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie)
16. Matczyna Lipa w Jelczu-Laskowicach (gmina Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie)

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.