IMG 8109Zielona ofensywa wkracza na arterie Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włoch i Woli. Przed projektantami duże wyzwanie, gdyż tym razem ich zadaniem będzie przygotowanie aranżacji zieleni m.in. wzdłuż Alei Jerozolimskich, Grójeckiej czy Marszałkowskiej. To już trzecia część projektu #ZieloneUlice Warszawy.

– Nie zwalniamy w realizacji naszych zamierzeń związanych z zazielenianiem stołecznych ulic. Ogłaszamy przetarg na kolejnych 14 dużych ciągów komunikacyjnych. Wśród nich tych największych i najbardziej reprezentacyjnych – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą „kosmetyką”. Mamy nadzieję, że architekci wykażą się innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni.

Projekt #ZieloneUlice Warszawy wkracza w decydującą fazę. Do już trwających przetargów na zaprojektowanie aranżacji zieleni na głównych arteriach Bemowa, Bielan, Żoliborza oraz Białołęki, Pragi-Północ i Targówka dołączają Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Wola.

W ogłoszonym właśnie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przetargu do zazieleniania wytypowanych zostało 14 arterii:
1. ulica Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej,
2. ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska,
3. ciąg ulic Anielewicza i Świętojerska,
4. ciąg al. Jana Pawła II i Chałubińskiego,
5. ciąg ul. Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego „Grzymały”,
6. ulica Raszyńska,
7. ciąg ulicy Wolskiej z aleją Solidarności – odcinek w Śródmieściu i na Woli,
8. ulica Towarowa,
9. aleja Prymasa Tysiąclecia,
10. Aleje Jerozolimskie,
11. ulica 17 stycznia,
12. ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki,
13. ciąg ulic Warszawska i Jagiełły,
14. ulica Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy, Sławka i Kompanii AK „Kordian”.

Zadaniem projektantów będzie wykonanie „koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie”. Oznacza to, że zmiany obejmą cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

#ZieloneUlice Warszawy to projekt systemowy. W sumie zielone metamorfozy zostaną wykonane na niemal 80 dużych warszawskich ulicach, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza GDDKiA. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych. Dotychczas uruchomione zostały postępowania obejmujące:
• w części „A” – Bemowo, Bielany i Żoliborz (otwarcie ofert nastąpi 31 lipca)
• w części „B” – Białołękę, Pragę-Północ i Targówek (przetarg ruszył 12 lipca)
• w części „C” – Śródmieście, Ochotę, Wolę, Włochy i Ursus
Wkrótce rozpoczną się przetargi na dwa pozostałe obszary stolicy:
• w części „D” – Mokotów, Ursynów i Wilanów, a  
• w części „E” – Pragę-Południe, Rembertów, Wawer i Wesołą.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.