environmental protection 326923 960 720Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku zostało węgierskie Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Nasze polskie klęczące drzewo z Krasnegostawu w województwie lubelskim, zwycięzca konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2018, zajęło 6. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone 19 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

W lutym tego roku mieszkańcy 15. krajów Europy głosowali na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019. Podczas głosowania oddano ponad 300 tysięcy ważnych głosów. W plebiscycie zwyciężyło Drzewo migdałowe Śnieżnego Wzgórza w Peczu na Węgrzech, zdobywając 45 132 głosy internautów. Drugie miejsce zajął Dąb Abramtsewo z Federacji Rosyjskiej (39 538 głosów), trzeci na podium stanął Świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii(32 630 głosów). Polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu, zdobyło 16 856 głosów internautów i zajęło 6. miejsce.

- Przez cały miesiąc śledziliśmy zaciętą rywalizację europejskich drzew, w której brało udział Klęczące drzewo z Krasnegostawu, zwycięzca zeszłorocznej edycji konkursu Drzewo Roku, który od 9 lat organizuje w Polsce Klub Gaja. W tegorocznym plebiscycie wzięło udział ponad 300 tysięcy internautów, co pokazuje że Europejczycy kochają drzewa i chcą je chronić – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Zwycięskie 135-letnie drzewo migdałowe rośnie przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej w mieście Pecz na Węgrzech. Jego kwitnienie było dla mieszkańców i odwiedzających to miejsce symbolem wiecznej odnowy. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W 2017 roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim.

Ceremonia rozdania nagród w Parlamencie Europejskim została organizowana przez Environmental Partnership Association (EPA) i European Landowners’ Organisation (ELO), pod patronatem posła do PE Pavla Poca, wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przy Parlamencie Europejskim.

- Człowiek czcił drzewa od początku czasu. W tym konkursie nadal świętujemy drzewa, które nie tylko pomagają nam zrekompensować naszą produkcję CO2, ale są również symbolem trwałych i emocjonalnych relacji między ludźmi a naturą - podkreśla poseł do PE Pavel Poc, wieloletni ambasador konkursu.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs podkreślający znaczenie drzew jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie nie szukamy najpiękniejszego drzewa, ale drzewa z opowieścią, drzewa zakorzenionego w życiu i pracy społeczności, która je otacza. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu zapraszamy do głosowania na Drzewo Roku 2019.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.