contentmap_plugin

edroga969Węzeł przesiadkowy, parking dla 390 pojazdów, stojaki dla rowerów i cala infrastruktura techniczna – podpisano już umowę, a prace ruszą jeszcze w tym miesiącu. W Rębiechowie powstanie węzeł integracyjny. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne.

 

- Zachęcamy mieszkańców do korzystania z węzłów integracyjnych. Chcemy, aby jak najwięcej osób dojeżdżało do nich samochodami i rowerami, a następnie przesiadali się na PKM-kę i komunikację miejską. W ten sposób będą mogli sprawnie dotrzeć do miasta, nie będą tracić czasu stojąc w korkach – mówił prezydent Paweł Adamowicz. – Jesteśmy świadkami zmiany mentalności, coraz więcej mieszkańców przesiada się z samochodów do środków komunikacji miejskiej. Budując kolejne węzły integracyjne ułatwiamy im ten sposób poruszania się po metropolii – dodaje.

W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, Gdańsk wybuduje nowy parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Na parkingu zlokalizowane będą również miejsca dla osób niepełnosprawnych, powstanie cała infrastruktura techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem.

Dodatkowo zadanie przewiduje wykonanie monitoringu parkingu oraz stojaków dla rowerów z wiatą. Te elementy wykonane będą w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności opracowane zostaną przez wykonawcę projekty, a dopiero po ich sporządzeniu monitoring i wiaty. W skład inwestycji wchodzi także odwodnienie oraz budowa niewielkiego zbiornika retencyjnego.

Prace rozpoczną się jeszcze w maju. Budowa węzła w Rębiechowie powinna zakończyć się w grudniu br. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Partner projektu - gm. Żukowo - w ramach realizacji węzła rozbuduje drogi dojazdowe (rowerowe oraz dlasamochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m). Do nowego węzła powstaną trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 km tras rowerowych.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.