edroga182We wrześniu 2016 opublikowano informacje o upadłości 86 polskich przedsiębiorstw wobec 47 we wrześniu ub.r. Od początku roku opublikowano informacje o 589 tak rozumianych upadłościach wobec 574 w tym samym okresie ub. roku (+3%). W budownictwie mniejszy strumień inwestycji to nie tylko efekt przyjętych procedur i zmian kadrowych po stronie zamawiających, ale także finansów - znacznego ich obciążenia inwestycjami z lat ubiegłych.

Po trzech kwartałach mamy już więcej faktycznych upadłości, niż przed rokiem. - Gwałtowny wzrost upadłości nastąpił wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy - komentuje Tomasz Starus, członek Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes. - Problemy dotykają przede wszystkim handlu hurtowego, usług, ale też ostatnio budownictwa, a wkrótce także zapewne transportu.

- W budownictwie trwająca od trzech lat dynamika spadku upadłości spowolniła, a w IV kwartale będziemy mieli niewątpliwie do czynienia ze wzrostem ich liczby, zmiana ta potrwa najprawdopodobniej kilka kwartałów. Inwestycje publiczne w infrastrukturę spadły w I połowie roku aż o 1/4 (za GUNB) i niestety trend ten utrzyma się zapewne dłużej. Strumień nowych inwestycji mniejszy będzie z przyczyn finansowych, jak i proceduralnych - zauważa Michał Modrzejewski, dyrektor Programu Analiz Branżowych w Euler Hermes. - Środki są mniejsze, nie jak się powszechnie sądzi przede wszystkim z powodu zwiększonych wydatków socjalnych państwa, inwestorzy publiczni (samorządy, instytucje celowe) zadłużyli się w latach ubiegłych i dużą część swych obecnych środków (np. 40% budżetu) wydają na obsługę zadłużenia.

Gdy po zmianie przepisów, jak i wymiany kadry w instytucjach publicznych, udaje się z wolna rozstrzygać przetargi, czynione jest to zwykle w formule „projektuj i buduj”, co o kolejne miesiące odwleka rozpoczęcie prac i dopływ środków na rynek budowlany. Nie ma od tego odwrotu: wyczerpała się pula gotowych projektów, ponadto w latach ubiegłych rozdzielenie funkcji projektowych od wykonawczych rodziło wiele problemów i służyło nierzadko pozbyciu się odpowiedzialności przez wykonawców. Formuła „projektuj i buduj” jest ponadto mniej wymagająca dla zamawiającego.

Źródło: Euler Hermes

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.