Kolektor danych, zwany też terminalem mobilnym, to urządzenie, które coraz częściej jest stosowane przez pracowników terenowych - kierowców, kurierów i inkasentów.

 

Czym jest kolektor danych?

Kolektor danych to rodzaj przenośnego komputera przeznaczonego do gromadzenia i transmisji danych. Wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz i klawiaturę. W zależności od potrzeb i zastosowań urządzenie może posiadać również czytnik kodów kreskowych, drukarkę etykiet, a nawet aparat fotograficzny. Współczesne kolektory danych pracują w oparciu o system operacyjny Android lub Windows. Aby móc przesyłać dane do sieci firmowej czy systemu, urządzenia obsługują również łączność bezprzewodową (Wi-Fi, Bluetooth i 4G).

Kolektory danych zazwyczaj są urządzeniami stosowanymi do wykonywania określonych i mało skomplikowanych działań. Z tego względu ich obsługa jest bardzo prosta, a korzystanie z większości funkcji - intuicyjne.

Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie jest potrzeba gromadzenia i przesyłania dużej ilości danych. Z tego względu znajdują zastosowanie w różnego typu gałęziach gospodarki jak logistyka, spedycja, handel czy produkcja. Pomagają m.in. w wykonywaniu operacji magazynowych, zbieraniu zamówień, weryfikacji towarów, skanowaniu towaru, wydruku etykiet, a także prowadzenia inwentaryzacji. Ich kompaktowa budowa wielofunkcyjność sprawia, że coraz częściej znajdują się na wyposażeniu pracowników mobilnych - kierowców, dostawców, kurierów czy inkasentów.

Terminal mobilny dla kierowców i dostawców - jaki wybrać?

Terminale przenośne to urządzenia, które obecnie bardzo często stosowane są przez osoby pracujące w terenie. Czym powinien wyróżniać się kolektor danych dla kierowców, dostawców czy kurierów?

Kompaktowa i wytrzymała obudowa

Stosunkowo lekki i poręczny korektor danych można wszędzie zabrać ze sobą i nosić bezpiecznie w kaburze przy pasku. Większość terminali przenośnych wyposażonych jest również w szczelne i wytrzymałe obudowy, które pozwalają na pracę w różnych warunkach. Obudowy klasy przemysłowej (IP67) są odporne na ekstremalne temperatury, wilgoć, a także nadmierne zapylenie.

Kolorowy, duży wyświetlacz dotykowy

Terminale przenośne wykorzystywane przez dostawców, kurierów lub inkasentów powinny być wyposażone w duży, kolorowy wyświetlacz. Zapewnia on łatwy dostęp do menu i intuicyjną obsługę. A to sprawia, że operacje wykonywane są na urządzeniu szybko i bezproblemowo.

Wytrzymała bateria

Mocna i pojemna bateria pozwala na wielogodzinną pracę z dala od źródła zasilania. To atut, który szczególnie sprawdza się w pracy kurierów czy dostawców spędzających większość część czasu “za kółkiem”.

Praktyczne funkcje

W zależności od zastosowania kolektory muszą posiadać dodatkowe funkcjonalności, które ułatwiają wykonywanie codziennych zadań.

  • Skanowanie towaru. Kolektory danych przeznaczone dla kurierów powinny mieć czułe czytniki kodów 1D i 2D pozwalające na skanowanie etykiet znajdujących się na paczkach i transfer danych do centrali.
  • Drukarka mobilna. Wbudowana drukarka to praktyczna funkcja, która sprawdzi się m.in. w pracy dostawców. W ten sposób mogą na bieżąco i szybko przygotowywać faktury, paragony dla swoich klientów. Drukarka etykiet to również funkcjonalność, która przydaje się w pracy inkasentów sprawdzających liczniki wody czy gazu. W ten sposób mogą od razu po odczytaniu licznika wydrukować odpowiednią fakturę.
  • Aparat fotograficzny. Kolektory danych powinny mieć też możliwość wykonywania wysokiej jakości zdjęć. To funkcja, która szczególnie przydaje się w pracy handlowca czy w kuriera jako element raportu lub potwierdzenia wykonania zlecenia.

Funkcje łączności bezprzewodowej

Możliwość bezprzewodowego połączenia z bazą danych i z centralą to bez wątpienia atut terminali przenośnych. Urządzenia obsługują zazwyczaj kilka standardów łączności jak wspomniane Bluetooth, WiFi czy NFC. W ten sposób pracownik, wykonując swoje zadania zdalnie, poza centrum firmy, może szybko i w bezpieczny sposób łączyć się z innymi urządzeniami lub systemem.

Przydatne akcesoria

Kolektory danych dla kierowców i osób pracujących w terenie zazwyczaj sprzedawane są z praktycznymi akcesoriami takimi jak:

  • Kabury i futerały umożliwiające zapięcie kolektora danych do paska lub przewieszenie przez ramię.
  • Uchwyty pistoletowe pozwalające na poprawę komfortu pracy.
  • Ładowarki samochodowe umożliwiające doładowanie kolektora podczas przewożenia towaru lub jazdy do klienta.

 

Kolektory danych to urządzenia, które w pewnych sytuacjach bywają niezastąpione. Zwiększają mobilność i komfort pracy, a także przyspieszają proces obsługi klienta.

mezczyzna z trzema kartonami przed soba

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.