Projekt znaku „strefa ruchu”Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekty zmian dwóch rozporządzeń: w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Projekty nowych przepisów stanowią wykonanie delegacji zawartej w art. 7 ust. 2 oraz ust. 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.). Zmiany wynikają z wprowadzona „strefy ruchu” do ustawy Prawo o ruchu drogowym w wyniku jej nowelizacji ustawą z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 152, poz. 1018) .

Dotychczasowe rozporządzenia nie zawierają przepisów określających znak drogowy „strefa ruchu” oraz przepisów określających wymagania techniczne i zasady umieszczania znaków pionowych ustalających „strefę ruchu”. Możliwość więc fizycznego utworzenia strefy ruchu jest uzależniona od określenia wzorów znaków i ich znaczenia, warunków technicznych oraz zasad umieszczania na drogach wewnętrznych.

Celem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.). jest wprowadzenie nowych znaków pionowych: D-52 „strefa ruchu” i D-53 „koniec strefy ruchu”, niezbędnych do ustanowienia „strefy ruchu” na drogach wewnętrznych.

Celem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zm.) jest wprowadzenie do przepisów załącznika nr 1 wzoru znaków pionowych: D-52 „strefa ruchu” oraz D-53 „koniec strefy ruchu”, które ustalają „strefę ruchu”, a także zasad umieszczania tych znaków na drogach wewnętrznych prowadzących do strefy ruchu.

Znak D-52 Znak D-53

Ustanowienie „strefy ruchu” rozszerza zastosowanie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym na obszar wyznaczonej tymi znakami „strefy ruchu”. Organy zarządzające ruchem, ustalając organizację ruchu na drogach wewnętrznych będą zobowiązane do oznakowania „strefy ruchu” znakami: D-52 i D-53 oraz innymi znakami zgodnie z wymaganiami przepisów ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym i jej przepisów wykonawczych.

W uzasadnieniu zmian w rozporządzeniach podkreślane jest, że wejście w życie przepisów odnoszących się do „strefy ruchu” przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a tym samym do uniknięcia znacznych kosztów społecznych i materialnych wynikających ze skutków ewentualnych wypadków.

AS

Komentarze  
Marek Stanek
0 #1 Marek Stanek 2010-09-24 10:21
Jakieś niezłe lobby producentów stali, folii odblaskowej czy znaków przeforsowało takie zapisy w prawie o ruchu drogowym.... Czy nie prościej i zdecydowanie taniej byłoby po prostu zapisać w art. 1, że ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, strefach zamieszkania i drogach wewnętrznych???
I tak jednym małym zapisem o "strefie ruchu" wydano w skali kraju gigantyczne pieniądze. Oczywiście z kieszeni "Kowalskiego" - i to niezależnie czy znaki miałyby stawiać zarządy dróg, czy też wspólnoty mieszkaniowe / spółdzielnie / sklepy itp...
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
+1 #2 Gość 2010-11-09 12:44
"Czy nie prościej i zdecydowanie taniej byłoby po prostu zapisać w art. 1, że ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych, strefach zamieszkania i drogach wewnętrznych???"

NIE! nie można było tak zapisać. I nie jest to sprawa żadnego lobby. Zastanów się proszę co dokładnie oznacza termin droga wewnętrzna.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Paweł dzedzej
0 #3 Paweł dzedzej 2013-01-06 10:20
znak D-52 znak D-53
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.