edroga076Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania istniejącego układu drogowego do potrzeb strategicznych dla gospodarki, zakładów azotowych w Policach - droga S6 i w Płocku - droga S10.

Drugi powód to dopasowanie układu autostrad i dróg ekspresowych do sieci i wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu i Rady (UE) 1315/2013. Chodzi o zmiany przebiegu dróg ekspresowych w rejonie Trójmiasta, ułatwiające dojazd do portu morskiego w Gdyni, przedłużenie trasy drogi klasy S do Ostródy (S5), a także wpisanie drogi ekspresowej Olsztyn-Ełk (S16).

W znowelizowanym rozporządzeniu usankcjonowano również stan faktyczny, uwzględniono w nim drogi krajowe funkcjonujące w sieci jako drogi o parametrach dróg ekspresowych - S86 i S8.

W konsekwencji wprowadzonych zmian, docelowa długość sieci autostrad i dróg ekspresowych wynosi:
- autostrady - ok. 2000 km,
- drogi ekspresowe - ok. 5500 km.

Zmiany mają przyczynić się do zminimalizowania zagrożeń w ruchu drogowym, szczególnie dotyczy to coraz większego natężenia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych, a zwłaszcza samochodów przewożących niebezpieczne ładunki.

Rada Ministrów wydała też rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie dróg krajowych, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej, przedłożone przez ministra infrastruktury i rozwoju.

W rozporządzeniu przewidziano zmianę nazwy węzła „Czerniewice”, który służy do wyznaczania punktu rozpoczęcia/zakończenia poboru opłaty elektronicznej na odcinkach autostrady A1 i drogi ekspresowej S10 – na nazwę węzeł „Toruń Południe”. Wprowadzone do rozporządzenia zmiany mają charakter jedynie techniczny. Zmiany oznakowania węzła dokona Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 23 października 2015 r.

Źródło: KPRM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.