Zarząd Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa po analizie „Rekomendacji Zespołu do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, ułatwiających wykonywanie działalności gospodarczej”*, w pełni popiera działania Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie.
OIGD w swojej opinii podkreśliła, że mediacja i arbitraż stanowią relatywnie szybki i tani sposób na pozasądowe metody rozwiązywania sporów. Jednak zdaniem Izby poważnym mankamentem „Rekomendacji” jest brak konkretnych propozycji w zakresie poddania się mediacji lub postępowaniom arbitrażowym w razie sporów pomiędzy przedsiębiorcami a podmiotami publiczno-prawnymi.
Jak podaje OIDG spory sądowe - według różnych szacunków – pomiędzy wykonawcami (firmami drogowymi i mostowymi) a zamawiającymi (przeważnie Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad) mogą opiewać nawet na kwotę 10 mld zł.
OIGD podkreśla, że w projekcie założeń zmian ustaw muszą się znaleźć przepisy nakładające w tym zakresie na podmioty publiczno-prawne takie same obowiązki, jak w odniesieniu do przedsiębiorców. Kolejną kwestią jest wprowadzenie takich uregulowań, aby ugoda pozasądowa była traktowana przez szeroko rozumiane organy kontrolne jako metoda równorzędna z drogą sądową.
***
Zespół do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, działający w Ministerstwie Gospodarki przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, przygotował
Rekomendacje dotyczące mediacji i polubownego rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami przygotował działający w Ministerstwie Gospodarki zespół współpracujący z resortem sprawiedliwości. Do tego dokumentu można zgłaszać uwagi i opinie w ramach konsultacji społecznych, które trwają do 17 sierpnia br. Dokument „Rekomendacji” jest dostępny na stronie www.konsultacje.gov.pl, tam też elektronicznie można przesłać swoje uwagi.
Pakiet proponowanych w „Rekomendacjach” rozwiązań ma pomóc przedsiębiorcom porozumiewać się w drodze ugody. Rekomendacje zawierają ponad 30 propozycji kompleksowych zmian prawa, w szczególności kodeksu postępowania cywilnego. Ponadto obejmują zmiany ustaw o kosztach sądowych, o podatku od towarów i usług oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. W zakresie działań pozalegislacyjnych, rekomendacje dotyczą m.in. kwestii edukacji oraz upowszechniania mediacji i arbitrażu w obrocie gospodarczym.
Zespół do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych opracował katalog działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych, które wpłyną na rozwój alternatywnych metod rozwiązywania sporów, szczególnie gospodarczych.
Źródło: OIGD/MS
*Zespół został powołany we wrześniu 2013 r. w ramach wspólnej inicjatywy Ministra Gospodarki i Ministra Sprawiedliwości. W pracach Zespołu wzięli udział eksperci reprezentujący m.in. środowiska sędziów, radców prawnych oraz adwokatów, praktycy i teoretycy zajmujący się alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów.