OIGD za skuteczniejszą weryfikacją oferentów i ofertZdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa w znaczący sposób może poprawić funkcjonowanie sytemu zamówień publicznych skuteczna eliminacja firm niespełniających warunków stawianych przez zamawiających w zakresie: sytuacji ekonomiczno-finansowej, doświadczenia, dysponowania rzeczywistymi i faktycznymi siłami wykonawczymi niezbędnymi do wykonania określonego przedmiotu zamówienia, wprowadzenie zakazu tzw. „pożyczania” wymaganych przez zamawiającego doświadczenia, referencji.

Ponadto zdaniem OIGD warunkiem poprawy systemu zamówień publicznych jest zobowiązanie urzędników do skutecznego korzystania z obowiązującego prawa, szczególnie w weryfikacji oświadczeń oferentów w zakresie ekonomicznym, technicznym i referencyjnym. Takie zasadnicze wnioski OIGD sformułowała w piśmie do ministra Adama Jassera - Sekretarza Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Zostało ono przygotowane w nawiązaniu do spotkania Rady poświęconego funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych.

Ostatni projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych Izba określa jako „neutralny”. Oznacza to, że proponowane zmiany ani nie pogorszą ani też nie polepszą obowiązującego aktualnie prawa. W opinii Izby system zamówień publicznych może również dobrze funkcjonować gdy stosowane będzie obecne prawo w tym zakresie. Istotę problemu za to dostrzega w sprawach kategorii mentalnej, przyjętych złych zwyczajach oraz asekuracji zamawiających w podejmowaniu decyzji, które mogą być źle oceniane przez służby kontrolne naszego państwa. Przede wszystkim dotyczy to zagadnień najniższej ceny.

W swoim wystąpieniu Izba zaproponowała więc wprowadzenie jedynie jednej zmiany w ustawie Pzp, która zobowiąże zamawiającego do automatycznego odrzucania oferty (ofert), która będzie tańsza o 20% i więcej od kolejnej najniższej ważnej oferty. Zasada ta powinna dotyczyć również ofert z ceną rażąco wysoką.

OIGD uznała też za konieczne zmiany w sposobie funkcjonowania Krajowej Izby Odwoławczej polegające na tym, że kiedy podczas przewodu ocenie i decyzji podlega sprawa techniczna bądź technologiczna skład orzekający musi obligatoryjnie zasięgnąć opinii rzeczoznawcy.

Zmianie również powinna ulec wysokość opłaty sądowej przy składaniu skargi na wyrok KIO. Obecne stawki stanowią skuteczną zaporę w dalszym postępowaniu odwoławczym przed sądami powszechnymi.

Źródło: OIGD www.oigd.com.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.