Prawo

kompPrace nad elektronizacją zamówień publicznych weszły w kolejną fazę. Ministerstwo Cyfryzacji, przy koncepcyjnej współpracy Urzędu Zamówień Publicznych, uruchomiło przetarg na budowę narzędzia e-zamówienia – pierwszego elementu całościowego rozwiązania umożliwiającego udzielanie zamówień w formie elektronicznej. Jednocześnie podjęto prace nad udostępnieniem centralnej platformy zakupowej, która będzie drugą, kluczową częścią systemu.

budowa 10Opóźnienie w realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych wpłynęło na wyniki spółek budowlanych w 2016 roku i będzie miało wpływ na ich działalność w nadchodzących latach.

ciezarowkaW Polsce brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. To jeden z największych problemów z jakim spotykają się firmy transportowe. Rozwiązaniem miał być napływ pracowników ze wschodu Europy, ale coraz częściej odmawia się kierowcom-cudzoziemcom wydania niezbędnego zaświadczenia A1.

edroga512Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Jej brak wiąże się z karą finansową, której wysokość jest zależna od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy. Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 r. płaca minimalna wzrośnie z 2000 zł do 2100 zł, co oznacza automatyczne podwyżki kar za brak OC.

454788989Stosowanie różnego rodzaju potrąceń amortyzacyjnych, przyjmowanie części alternatywnych czy zaniżanie kosztów roboczogodzin przy naprawie samochodu - kierowcy naprawiający swoje auta z polisy OC komunikacyjnego sprawcy wypadku wciąż skarżą się na niesłusznie zaniżone odszkodowania. Średnio co 30 minut do Rzecznika Finansowego wpływa jedna taka skarga.

book 933088 960 720W Rzeszowie kilka lat temu pojawił się pomysł na budowę jednoszynowej kolei nadziemnej, tzw. monorail. Od tego czasu miasto szuka środków i możliwości wykonania tego planu, ponieważ w polskim prawie monorail nie funkcjonuje jako środek transportu publicznego. Sprawę poruszono nawet na wrześniowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury.