Prawo

edroga001Tylko w styczniu w wyniku przeprowadzonych kontroli z warszawskich dróg zniknęło 114 reklam. Łącznie wszczęto 177 postępowań administracyjnych, zmierzających do ukarania właścicieli nielegalnych nośników (wydano także 168 decyzji administracyjnych nakładających kary).

Wypadek zdjecieW 2017 roku policja zatrzymała 109 tys. kierowców będących pod wpływem alkoholu (po użyciu alkoholu - od 0,2 do 0,5 promila we krwi, a także nietrzeźwych - powyżej 0,5 promila).

electric chargePrezydent Andrzej Duda podpisał opracowaną przez Ministerstwo Energii ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. – Przyjęcie przepisów ustawy stwarza warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce, a tym samym otwiera nowe perspektywy rozwoju dla polskiego biznesu i sektora naukowego. Elektromobilność może stać się napędem nowoczesnej gospodarki, przyczynić się do wzrostu innowacyjności w sektorze energetycznym oraz stanowić skuteczne narzędzie w walce z zanieczyszczeniem powietrza – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

calculatorW minionym roku opublikowano łącznie 900 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do roku 2016. Na czele sektorów windujących tak wysoki wzrost znajdują się transport, a także usługi i produkcja. Chociaż sektor budownictwa nie odnotował wzrostu liczby upadłości w 2017 r., spowodował on kłopoty wielu dostawców i firm usługowych – w efekcie tego firmy związane z budownictwem stanowiły 40% niewypłacalności. Ponadto wiele wskazuje, iż problemy sektora budownictwa mogą powrócić w 2018 roku.

2401 terminale.00 00 12 19.Still003Trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS. To element Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem.

kalkulacjaGDDKiA, wprowadzając w poprzednich latach nowy rodzaj wieloletniego kontraktu kompleksowego utrzymania dróg i modyfikując tą formułę w ramach dialogu z wykonawcami, postawiła na efekt jakim mają być jak najbezpieczniejsze drogi przy zachowaniu stabilnej współpracy z branżą utrzymaniową. Obecnie system kompleksowego utrzymania dróg jest z sukcesem rozszerzany. Pojawiły się jednak nieporozumienia związane z rozbieżnością w rozliczeniach podatku VAT przez wykonawców.