Prawo

kasaKilkaset milionów złotych na inwestycje drogowe, kilkadziesiąt milionów na kolej i zdrowie. Ponad połowa wydatków w tegorocznym budżecie Województwa Lubelskiego przeznaczona jest na inwestycje. Środki unijne, które zasilą realizacje inwestycji samorządu województwa to blisko 500 mln złotych.

moneySejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Planowane wydatki mają wynieść ok. 1,87 mld zł. Jest to kwota o ok. 6% większa w porównaniu z wydatkami na rok 2017. Dochody wynoszą 1,7 mld zł i jest to wzrost o ponad 13% w stosunku do planu dochodów.

kalkulacjaNie ma jednego sektora, który „pogrążałby” całą gospodarkę. Liczba firm tracących płynność finansową jest stosunkowo wysoka zarówno w produkcji, jak i usługach oraz handlu, a w przekroju całego roku wzrosła także w przeżywającym „boom” budownictwie. Dlatego m.in. trzeci kwartał tego roku zamknął się najwyższą od 5 lat (czyli od końca 2012 roku) liczbą niewypłacalności w skali jednego kwartału. Nie oznacza to oczywiście wspólnego mianownika tych problemów czy też kryzysu, ale jest efektem równoczesnego wystąpienia przyczyn kłopotów w poszczególnych sektorach.

KA106694 viewZgodnie z zapowiedzią, prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki przestał pełnić funkcję ministra rozwoju i finansów. Resortem finansów pokieruje Teresa Czerwińska, która dotychczas pełniła funkcję wiceministra i była odpowiedzialna m.in za przygotowanie budżetu państwa.

warsawWięcej zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska, zwierząt i parkowania, ale za to mniej przypadków zakłócania porządku publicznego i spożywania alkoholu. W 2017 roku do straży miejskiej wpłynęło ponad 560 tys. zgłoszeń. To o ponad 36 tys. więcej niż rok wcześniej.

krakowNajwyższa Izba Kontroli ocenia, iż działania podejmowane przez skontrolowane miasta wpłynęły na ograniczenie liczby nośników reklamowych i poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze efekty osiągnięto w Krakowie i we Wrocławiu. Tam na Rynku Głównym i w obrębie Starego Miasta zniknęło wiele nielegalnych reklam.