Prawo

graphW listopadzie w oficjalnych źródłach opublikowano informacje o 73 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw wobec takiej samej liczby 73 w listopadzie 2016 r. Od początku opublikowanych niewypłacalności polskich firm było 826 wobec 728 w analogicznym okresie ubiegłego roku (wzrost o 13%).

edroga608Zgodnie z decyzjami wojewodów, patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling, czy Obrońcy Stalingradu. Zamiast nich będą to np. generał Stefan Grot-Rowecki, Irena Sendlerowa, a także byli prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. Ulica II Armii w Zielonej Górze otrzymała nazwę Ofiar komunizmu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

construction 2578410 960 720Polacy stworzyli inteligentny kask, który nie tylko chroni przed urazami głowy, lecz także powiadomi przełożonych o wypadku lub innym zdarzeniu, zagrażającym życiu i zdrowiu pracowników budowy. Dzięki temu możliwe jest sprawne przygotowanie akcji, która pomoże poszkodowanym w niebezpiecznej sytuacji.

kompUzyskanie decyzji, dostęp do map, planów zagospodarowania przestrzennego czy możliwość złożenia wniosku i uiszczenia opłaty. To tylko przykłady spraw, które będzie można na Pomorzu Zachodnim załatwić elektronicznie. Urząd Marszałkowski pracuje nad stworzeniem kompleksowego systemu e-usług, który obejmie nie tylko urząd i jego jednostki, ale także starostwa w całym regionie. W piątek, 8 grudnia, podpisane zostało w Szczecinie porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim, które jest partnerem wiodącym oraz powiatami, które zaangażują się w projekt. Koszt całkowity to ponad 50 mln zł.

DSC01210Rocznie w Polsce w wypadkach na budowach rannych zostaje ponad 5 tys. osób. Budownictwo ze względu na swoją specyfikę, jest branżą szczególnie narażoną na występowanie wypadków. Pracodawcy, zdając sobie sprawę, że wpływają one źle na motywację zespołu i podważają zaufanie do samej firmy, starają się, by w ich przedsiębiorstwach przestrzegane były przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie podejście pozwala im również osiągnąć przewagę konkurencyjną.

scienceW ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w każdej dziedzinie doszło do ogromnych zmian. Drogownictwo nie jest wyjątkiem. Tu również innowacje odgrywają ogromną rolę, pozwalając budować taniej lub szybciej, ale przede wszystkim infrastrukturę trwałą i dobrej jakości. Jednak wprowadzanie nowości technologicznych lub materiałowych jest obarczone dużym ryzykiem, o którym mówił dr inż. Krzysztof Błażejowski, dyrektor Działu Badań i Rozwoju Orlen Asfalt Sp. z o.o., podczas IV Krakowskich Dni Nawierzchni.