beata szydlo sejm- Dla rządu RP rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polek i Polaków – mówiła w exposé premier Beata Szydło. Szefowa rządu przedstawiła w Sejmie plany i priorytety swojego gabinetu. Obok bezpieczeństwa, główny akcent położyła na rozwój Polski.

- Program naszego rządu mogę streścić w jednym zdaniu – po pierwsze - rozwój, po drugie - rozwój, po trzecie - rozwój. Musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju – powiedziała premier.

- Zarówno przedsiębiorcy jak i kandydaci na przedsiębiorców napotykają na poważne przeszkody – brak kapitału własnego, brak zdolności kredytowych, bariery biurokratyczne, zaburzenia czystych zasad gry rynkowych – mówiła premier Szydło w Sejmie. Jak wskazała, wszystkie te przeszkody można w znacznym stopniu przełamać.

Premier zapowiedziała m.in. wprowadzenie czytelnych reguł odnoszących się do zamówień publicznych i obniżenie CIT dla małych przedsiębiorców do 15 proc.

- Mamy program, który doprowadzi do tego, że małe firmy będą średnimi, średnie dużymi, a duże będą konkurowały na rynku globalnym – mówiła premier. Ten program to m.in. podwójny odpis inwestycyjny dla przedsiębiorców, którzy będą reinwestowali pieniądze w rozwój swoich firm.  Będzie to oznaczało aktywizację wielkiej rezerwy dla rozwoju.

Premier zapowiedziała utworzenie Narodowego Forum Przedsiębiorców przy Prezesie Rady Ministrów. - Musimy stworzyć zaplecze naukowo-badawcze dla małych i średnich przedsiębiorców – powiedziała.

Nowy rząd planuje zainwestować bilion złotych na rozwój. - Jesteśmy przekonani, że kraj, który chce dorównać poziomem życia krajom zachodniej Europy, musi dążyć do zwiększenia poziomu inwestycji - stwierdziła Beata Szydło. Dodała, że środki europejskie są dziś wykorzystywane w sposób wysoce nieefektywny. - Nie ma powodów, by kilometr autostrady w Polsce kosztował tyle, co w najbardziej górzystych krajach Europy. Jednocześnie, by wiele z tych autostrad niemalże natychmiast domagało się naprawy, a firmy je budujące, zamiast rozwijać się, bankrutowały - powiedziała premier. - Wiem też, że środki z nowej perspektywy unijnej są w gruncie rzeczy jeszcze nie uruchomione, albo uruchomione w minimalnym stopniu. Mimo że mija drugi rok perspektywy 2014-2020. To bardzo źle. Ale równocześnie daje to szanse na wykorzystanie ich w sposób optymalny. Jest wielka szansa na zupełnie inną jakość w tej bardzo ważnej dziedzinie.

Ponieważ, zgodnie z zapowiedziami, celem nowego rządu jest rozwój kraju, centralnym miejscem nowego mechanizmu kierowania będzie Ministerstwo Rozwoju. Głównym zadaniem tego ministerstwa ma być przeprowadzenie planu inwestycyjnego. Powstanie ono w pierwszej fazie z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Gospodarki, a z czasem dochodzić będą do tego zadania pełnione dotąd przez likwidowane Ministerstwo Skarbu.

- W sferze inwestycji infrastrukturalnych rolę zarządzającego pełnić będzie w dalszym ciągu Ministerstwo Infrastruktury, oddzielone od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ale z poważnym uzupełnieniem o dział budownictwa - wyjaśniła Beata Szydło. - Przeprowadzenie programu mieszkaniowego będzie, obok budowy autostrad, dróg szybkiego ruchu i modernizacji kolei, głównym programem realizowanym przez to ministerstwo.

Źródło: KPRM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.