Dobiegają końca konsultacje rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych. Podstawą przygotowania projektu tej regulacji jest ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. Nr 63, poz. 394).* Ustala on warunki, sposób i tryb: odbywania stażu adaptacyjnego, przeprowadzania testu umiejętności, ustalania kosztów (w tym tryb ponoszenia, pobierania i zwrotu) w zawodach regulowanych należących do działów: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska i transport.

 

Opracowanie nowego projektu rozporządzenia jest uwarunkowane potrzebą opublikowania nowego wykazu zawodów regulowanych (określonego w załączniku do projektowanego rozporządzenia) w związku z opublikowaniem:

* ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. poz. 829), która z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2014 r. zniosła reglamentację dwóch zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, tj. zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości,

* ustawy z 9 kwietnia 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. poz. 768), zgodnie z którą deregulacją objęto m.in. 3 zawody kolejowe: mostowniczy, zwrotniczy i dróżnik obchodowy oraz wszystkie 7 zawodów związanych z metrem oraz zawód urbanisty (ustawa ta zmieniła również usystematyzowanie zawodów związanych z wykonywaniem prac podwodnych).

Ponadto rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r. w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich (Dz. U. poz. 937) spowodowało rozszerzenie listy zawodów regulowanych związanych z gospodarką morską. Wprowadzenie zmian jest niezbędne również w związku ze zmianami wprowadzonymi w ustawie z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393, z późn. zm.).

Ponadto nowa regulacja podyktowana została potrzebą ujednolicenia nazewnictwa zawodów regulowanych występujących w wykazie (załączniku do rozporządzenia) zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Ujednolicenie dotyczy m.in. wprowadzenia nowych zawodów regulowanych, które wprowadziła ustawa deregulacyjna, umożliwiająca osobom, posiadającym tytuł zawodowy technika lub mistrza, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, uzyskanie uprawnień budowlanych, tym samym osoby te będą mogły pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Obecne przepisy umożliwiają dostęp do zawodów regulowanych wyłącznie osobom, które ukończyły wyższe studia magisterskie lub wyższe studia zawodowe.

Przepisy opracowywanego rozporządzenia będą stosowane wobec obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacje do wykonywania zawodów regulowanych należących do działów administracji rządowej: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska i transport, a ubiegających się o uznanie posiadanych przez nich kwalifikacji do wykonywania tych zawodów w Polsce.

Postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone jest przez organy prowadzące postępowanie właściwe dla zawodów regulowanych.

Projekt rozporządzenia jest dostępny w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: RCL

 

*Pośrednio jest związany z wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.), dotyczących tzw. „ogólnego systemu” uznawania kwalifikacji zawodowych oraz świadczenia usług transgranicznych. 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.