Postulaty miejskich drogowcówUczestnicy XVIII Zjazdu Drogowców Miejskich w Grudziądzu (7-9 września 2011 r.) doceniają wielki wysiłek zarządców i zarządów dróg samorządowych, jak również rozmach prowadzonych przez nich programów inwestycyjnych i remontowych na sieci tych dróg. Jednocześnie z ubolewaniem stwierdzają, że pomimo wielu pozytywnych zmian w dalszym ciągu szereg postulatów środowiska nie doczekało się jeszcze realizacji.

W związku z tym w przyjętej uchwale postanowili ponowić wnioski podjęte na poprzednich zjazdach, tj.:

1. Wystąpienie do Ministra Infrastruktury o opracowanie nowej ustawy o drogach publicznych.

2. Wystąpienie do Ministra Infrastruktury o przyspieszenie prac nad rozporządzeniem o warunkach technicznych dla dróg publicznych.

3. Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów o zmianę przepisów dotyczących beneficjentów Krajowego Funduszu Drogowego, aby jednym z beneficjentów stały się miasta na prawach powiatu.

4. Przy pracach legislacyjnych nad nową ustawą o drogach publicznych uwzględnić popierane przez uczestników Zjazdu obszarowe zarządzanie drogami w miastach posiadających powyżej 50 tys. mieszkańców

5. W celu uregulowania problemów ochrony przed hałasem drogowym należy dążyć do zmian obowiązujących przepisów w tym zakresie, tak aby obowiązujące wartości dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku zostały zwiększone o 5 dB i dodatkowo te wartości powiększyć dla dróg już istniejących.

Niezależnie od powyższych wniosków:

6. Uczestnicy Zjazdu pozytywnie oceniają funkcjonowanie Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych i wnioskują o jego kontynuowanie w latach następnych.

7. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w ruchu drogowym wnioskują do Ministra Infrastruktury o pilne uporządkowanie spraw związanych z reklamami świetlnymi w kierunku ograniczenia ich stosowania w sposób zakłócający bezpieczeństwo i płynność ruchu i o ustawowe upoważnienie zarządów dróg do opiniowania i akceptowania lokalizacji tych reklam w odległości 50 m poza granicą pasa drogowego.

8. Uwzględniając pogarszający się stan techniczny infrastruktury oświetleniowej, będącej w gestii różnych instytucji, wnoszą o uporządkowanie spraw dotyczących własności tego majątku.

9. Wprowadzenie zmian w prawie budowlanym, tak aby uznać konieczność wykonywania przeglądów rocznych, a raz na pięć lat zastępujący go przegląd rozszerzony, tzw. „pięcioletni”.

Przewodniczący Komisji Wnioskowej

Wojciech Waluś

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.