edroga98919 września weszła w życie nowelizacja ustawy, która umożliwia m.in. posłom i senatorom przyjęcie i zapłacenie mandatu karnego na takich samych zasadach, jakie obowiązują pozostałych kierowców.

Zmiana nastąpiła dzięki nowelizacji ustawy o prokuraturze, ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Ustawa umożliwia posłom i senatorom, a także generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, rzecznikowi praw dziecka, sędziom oraz prokuratorom, w tym Prokuratorowi Generalnemu przyjęcie i zapłacenie mandatu karnego (wręczonego podczas kontroli drogowej) oraz opłacenie mandatu zaocznego (np. otrzymanego na podstawie zapisu z fotoradaru) na takich samych zasadach, jakie obowiązują pozostałych kierowców.

Dotychczas ukaranie za wykroczenia drogowe posłów, GIODO, prezesa IPN oraz rzecznika praw dziecka wymagało zgody Sejmu. W przypadku senatorów zgodę na ukaranie wyrażała Izba Wyższa, a sędziowie oraz prokuratorzy odpowiadali tylko dyscyplinarnie. Jeżeli posłowie i inne osoby nie przyjmą mandatu lub nie opłacą mandatu zaocznego, będzie stosowana dotychczasowa procedura pozbawiania ich immunitetu.

DzU 2915 poz. 1309

Źródło: Sejm RP

Komentarze  
Waldek2
0 #1 Waldek2 2015-09-23 10:34
Niewielki krok, ale w dobrym kierunku równości obywateli wobec prawa. No i poprawi się bezpieczeństwo, bo do tej pory sędziów w praktyce nie wiązały przepisy ustawy z 20 VI 1997 r, tym bardziej że o ile posłów tropili dziennikarze, o tyle sędziowie i prokuratorzy byli bezkarni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.