II. Najważniejsze rozwiązania zawarte w ustawie
1. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przeprowadza się na dwóch etapach w ramach:
- postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
- postępowania w sprawie wydania decyzji tzw. budowlanych (czyli m.in. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady, decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięć Euro 2012).
2. Przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymaga realizacja następujących planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (art. 63.1):
- przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (grupa I),
- przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jeśli obowiązek przeprowadzenia oceny OOŚ został stwierdzony w drodze kwalifikacji przez organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (grupa II) (art. 65.1).
3. Realizacja planowanego przedsięwzięcia innego niż wyżej wymienione wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 (tzw. Grupa III) jeżeli:
- Jest to przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, a nie jest bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynika z tej ochrony.
- Obowiązek przeprowadzenia w/w oceny został stwierdzony przez organ właściwy do wydania decyzji wymaganej przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia (w praktyce to decyzja inna niż o środowiskowych uwarunkowaniach).
4. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko będącą częścią postępowania w sprawie DoŚU przeprowadza organ właściwy do wydania tej decyzji.
- W przypadku budowy linii kolejowych i dróg jest to regionalny dyrektor ochrony środowiska – jako że są to przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Przy czym, w przypadku gdy droga/linia kolejowa wykracza poza obszar jednego województwa decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie, w porozumieniu z zainteresowanymi regionalnymi dyrektorami ochrony środowiska.
- W przypadku pozostałych przedsięwzięć (remont, przebudowa) – organem właściwym jest wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.
5. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko będącą częścią postępowania w sprawie wydania decyzji budowlanych przeprowadza regionalny dyrektor ochrony środowiska.