Kalkulator do obliczania poszerzenia na łuku wg Dziennika Ustaw Nr 43. Nie tylko oblicza prostą wartość wyrażenia 40/R, ale także podaje wartość ostateczną poszerzenia m.in. zaokrągla wynik do 5cm w górę, odrzuca poszerzenie mniejsze niż 20cm, uwzględnia klasę drogi itp.

Wybierz klasę drogi*
A, S, GP, G, Z
L, D

*- dla ulicy klasy L usytuowanej na obszarze przemysłowo-handlowym lub na której odbywa się
zbiorowa komunikacja autobusowa poszerzenia należy liczyć jak dla drogi wyższej klasy

Wpisz wartość promienia:

Poszerzenie obliczono na podstawie:
Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej z dnia 2 marca 1999 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 14 maja 1999 r.)
Poniżej treść paragrafu Rozporządzenia dotycząca obliczania poszerzeń:


§ 16. 1. Szerokość każdego pasa ruchu powinna być zwiększona na łuku kołowym w planie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, o wartość obliczoną w następujący sposób:
1) 40/R - na drodze klasy Z i drogach wyższych klas
oraz na ulicy klasy L usytuowanej na obszarze przemysłowo-handlowym lub na której odbywa się zbiorowa komunikacja autobusowa,
2) 30/R - na drodze klasy D oraz innych niż wymienione w pkt 1 drogach klasy L,
gdzie R jest promieniem łuku kołowego osi jezdni wyrażonym w metrach, przy czym obliczone poszerzenie powinno być zaokrąglone do 5 cm w górę.
2. Nie należy poszerzać pasa ruchu, jeżeli wartość obliczonego poszerzenia jest mniejsza niż 0,20 m, a także gdy jezdnia ma dwa lub więcej pasów
przeznaczonych dla jednego kierunku ruchu.
3. Zmiana szerokości jezdni powinna być wykonana na krzywej przejściowej, prostej przejściowej lub na łuku kołowym o większym promieniu,
jeżeli jest to krzywa koszowa, w sposób płynny bez widocznych załamań krawędzi jezdni.
4. Na łuku kołowym o promieniu mniejszym lub równym 25 m wartość poszerzenia powinna być określona dla każdego pasa ruchu oddzielnie.
5. Poszerzenie pasów ruchu na skrzyżowaniu powinno być ustalone z zachowaniem warunków, o których mowa w § 74.