Mobilność

electric chargeDo czego uprawniony jest pojazd bezemisyjny? Gdzie może bezpłatnie parkować? Czy może jeździć po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów?

motorInstytut Transportu Samochodowego realizował dwa projekty badawcze: SAFER WHEELS i ESRA. Z wynikami tych badań uczestników Śląskiego Forum Drogownictwa zapoznała Ilona Buttler. Pierwszy projekt polegał na prowadzeniu dokładnych analiz wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Wielodyscyplinarne ekipy zjawiały się w miejscu wypadków, a reszta informacji była zbierana z prokuratur, sądów, policji i szpitali. Gromadzono ok. 1,5 tys. danych z każdego wypadku.

edroga234Opracowane przez Instytut Transportu Samochodowego wytyczne bezpiecznego ruchu rowerowego mają poprawić bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg. Odpowiednia infrastruktura jest konieczna, bo na rowerach jeździ coraz więcej Polaków.

edroga127Pięć ofert wpłynęło w przetargu na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Cenowe propozycje firm, które chcą przeanalizować warianty przebiegu linii M3 na odcinku od stacji „Stadion Narodowy” do „Gocław”, opiewają od niespełna 2 do ponad 4 mln zł.

krakowPodczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o nowych stawkach za postój samochodów w Strefie Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie będą pobierane od poniedziałku do soboty.

tiry 1W ubiegłym roku Polacy odbyli ponad 70 milionów podróży, z czego 80 proc. stanowiły wyjazdy na terenie kraju, a pozostałą część – wycieczki zagraniczne. Ci, którzy spędzali wakacje w Polsce, najczęściej podróżowali własnym samochodem. Według raportu SW Research ten środek transportu wybrało blisko 70 proc. respondentów.