Inżynieria ruchu

długie ogrody wizualizacja211 października na Targu Węglowym podpisano umowę między Gminą Miasto Gdańsk a firmą Immo Park Gdańsk Sp. z o.o. na budowę czterech parkingów kubaturowych w Śródmieściu Gdańska.

krakowW połowie lat 70 ubiegłego wieku w Krakowie przeprowadzono pierwsze kompleksowe badanie ruchu. Wskaźnik motoryzacji był wówczas bardzo niski – zaledwie 44 samochody osobowe na 1000 mieszkańców. Na drogach jeździło zdecydowanie więcej pojazdów komunikacji miejskiej niż indywidualnej. W tym czasie dopiero kiełkowały pomysły, wzorowane na miastach Europy zachodniej, np. Göteborgu, dotyczące uspokojenia ruchu czy ograniczenia dostępu dla samochodów w ścisłym śródmieściu. Zdaniem prof. dr hab. inż. Andrzeja Rudnickiego, w Polsce nie tylko politycy, ale nawet większość środowiska transportowego nie była do tego jeszcze mentalnie przygotowana.

park 6092 960 7204 i 5 października na Politechnice Krakowskiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna "30 lat uspokojonego ruchu i płatnego parkowania w Krakowie", zorganizowana przez Katedrę Systemów Transportowych PK.

sygnalizator przejscie dla pieszychGliwicki inteligentny system zarządzania ruchem, działający w mieście od pięciu lat, to jedno z najlepszych - wdrożonych i realizowanych - rozwiązań samorządowych w Polsce. ITS znalazł się w raporcie „Bank dobrych praktyk samorządowych”, sporządzonym przez Warsaw Enterprise Institute.

edroga330O obecnych trendach i kierunkach rozwoju ITS dyskutowano podczas konferencji „ITS-2-FUTRURE: możliwości i wyzwania Inteligentnych Systemów Transportowych”, którą 27 września Centrum Unijnych Projektów Transportowych zorganizowało w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo infrastruktury.

monitoring 401776 960 720Rozbudowa systemu detekcji w Gliwicach właśnie wchodzi w drugi etap. W mieście pojawiły się nowe, elektroniczne tablice, które już wkrótce będą wskazywać dokładną liczbę miejsc parkingowych w centrum. A to dopiero początek! Rozbudowa systemu obejmuje jeszcze m.in. nadanie priorytetu przejazdu dla pojazdów komunikacji zbiorowej czy służb ratowniczych.