Prawo

edroga612Jednym z powodów występowania niedoskonałych rozwiązań projektowych są niejasne sformułowania oraz braki w przepisach techniczno-budowlanych. Konsorcjum składające się z uczelni technicznych oraz firm projektowych skontrolowało losowo wybrane projekty oraz przygotowało badanie ankietowe, na które odpowiadali głównie zarządcy dróg samorządowych.

edroga102Technologie poprawiające bezpieczeństwo, takie jak inteligentny system dostosowania prędkości i system automatycznego hamowania, będą musiały zostać zainstalowane w nowych pojazdach od maja 2022 r.

P4130029Trzy i pół tysiąca złotych łącznie może stracić firma za jazdę ciężarówką w okresie objętym zakazem. Ukarani mogą zostać także kierujący pojazdem i zarządzający transportem. Eksperci Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców przypominają, że okres między 20 a 22 kwietnia to dni, kiedy przejazd tirami w znacznym stopniu będzie ograniczony ze względu na zakazy ruchu wydane dla pojazdów powyżej 12 ton DMC.

kasaStraty polskich firm budowlanych wynikają przede wszystkim z braku możliwości waloryzacji realizowanych kontraktów. Umowy podpisane w poprzednich latach, zawierane na podstawie cen aktualnych dla lat 2016 lub 2017, przynoszą firmom straty – gdyż ceny produktów wzrosły od tamtego czasu o około 30%.

kalkulacjaPodczas gdy wciąż trwa dyskusja wokół regulacji nazwanych pakietem mobilności, medialnie pominięty został fakt, że oprócz transportu ciężkiego, europosłowie zajęli się także pojazdami poniżej 3,5 tony. Parlament przyjął bowiem zmiany w Rozporządzeniu 561/2006. Co to oznacza?

KE fotoParlament Europejski przyjął tzw. pakiet mobilności. Jest to kolejny, przedostatni już krok w drodze do ostatecznego przyjęcia kluczowych zmian w trzech bardzo istotnych obszarach sektora transportu, czyli zasad delegowania kierowców, czasu jazdy, przerw i odpoczynków oraz dostępu do rynku przewozów (kabotaż).