Patronaty - wydarzenia

grafika 160x160Transport to jeden z ważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności miasta. Ilość połączeń komunikacyjnych pomiędzy najważniejszymi ośrodkami w mieście jest czynnikiem decydującym o zadowoleniu ich mieszkańców. Za udogodnieniami dla pasażerów stoi jednak mnóstwo wyzwań dla rządzących miastami. Wszystko to za sprawą: rosnącej mobilności, rozwijających się technologi, polityki ekologicznej.

logo fullStowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP zaprasza na Konferencję Naukowo-Techniczną "Nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast, metropolii i regionów - NOVDROG", która odbędzie się w dniach 28-29 marca 2019 roku w Szczawnicy.

Mosty z kompozytów FRP okładkaKompozyty polimerowe FRP (fibre reinforced polymers) to materiały powstałe z połączenia włókien sztucznych, pełniących rolę zbrojenia oraz polimerów, stanowiących osnowę otaczającą włókna. Charakteryzują się one zdecydowanie lepszymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi niż powszechnie stosowane w budownictwie mostowym materiały konstrukcyjne (beton, stal, drewno). Z konstrukcyjnego punktu widzenia do największych zalet kompozytów FRP należą m.in.: wysoka wytrzymałość i sztywność, doskonała trwałość, duża swoboda projektowania oraz mała masa konstrukcji, a co za tym idzie łatwość i szybkość budowy obiektu.

logo inframa 190Dyscyplina Asset Management staje się coraz bardziej popularna w środowisku drogowców, a szczególne zainteresowanie wzbudza wśród przedstawicieli administracji drogowej. Nie jest to przypadek, gdyż zarządy dróg są nieustannie konfrontowane z kolejnymi wyzwaniami.